Trudne negocjacje najmu biur

opublikowano: 18-12-2018, 22:00

Warunków wynajmowania lokali jest tyle, że umowy rozrosły się do obszernych ksiąg.

Następstwa opóźnienia w przekazaniu lokalu, kara umowna w przypadku wypowiedzenia umów oraz skutki zakłóceń w korzystaniu z lokalu — to jedne z najtrudniejszych kwestii poruszanych przy negocjowaniu warunków najmu powierzchni biurowych. Tak ocenili je respondenci tegorocznego badania przeprowadzonego przez kancelarię Argon Legal i międzynarodową organizację RICS Polska (RICS — Royal Institution of Chartered Surveyors).

W porównaniu do pierwszej edycji badania z 2015 r. jest o 5 proc. więcej respondentów uznających za trudne lub bardzo trudne wspomniane postanowienia o następstwach opóźnienia w przekazaniu lokalu. W tym roku ta kwestia wysunęła się na czoło listy problemów. Jednocześnie o 8 proc. spadł odsetek odpowiedzi wskazujących na trudności w negocjowaniu kar umownych w razie wypowiedzenia umów. Co prawda ta klauzula nadal należy do trudnych negocjacyjnie zapisów, ale tym razem za taką uznało ją 53 proc. badanych, a trzy lata temu — 61 proc.

— Umowy rozrosły się do ksiąg, liczących nawet 100 i więcej stron z załącznikami, stanowiąc nie lada wyzwanie dla najemcy, który z taką umową spotyka się nie częściej niż raz na kilka lat. Obecnie przed ich podpisaniem prawnicy obu stron spędzają na negocjacjach długie godziny. Ponadto instytucje finansujące inicjują wprowadzanie dodatkowych klauzul, zabezpieczeń i obostrzeń — mówi Seweryna Afanasjew, członek zarządu RICS Europe.

W raporcie z badania podkreślono, że do niechlubnej czołówki spornych spraw ankietowani zaliczyli także klauzule, które dotyczą stopnia zniszczenia. Znacznie mniej problemów niż kiedyś okazały się natomiast sprawiać zapisy o odpowiedzialności najemców. W tym roku ustalenia, które dotyczą tej kwestii nie są już tak często postrzegane za trudne, jak kiedyś. Obecnie tak uważa 18 proc. badanych, czyli o 24 punkty procentowe mniej niż trzy lata temu. Jeszcze bardziej spadła, z 33 proc. do 2 proc., liczba odpowiedzi wskazujących na kłopotliwe negocjacyjnie kwestie dotyczące czasu obowiązywania gwarancji po wygaśnięciu umowy.

— Wydaje się, że jest to objaw postępującego dojrzewania rynku najmu powierzchni biurowych. Strony negocjacji znają swoje wzajemne stanowiska i wiedzą, jakie warunki można uznać za rynkowe i na jakie mają szansę — ocenia Sławomir Lisiecki, partner w Argon Legal.

Jego zdaniem, przy dużej podaży powierzchni biurowych trzeba negocjować szybko i dużo, szukać rozwiązań kompromisowych, eliminować m.in. postanowienia niepraktyczne, regulujące sytuacje, które nie zdarzają się nigdy lub bardzo rzadko, wypracowywać reguły wystarczająco chroniące interes strony i akceptowalne dla kontrahenta. © Ⓟ

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy