Trudne tankowanie przy autostradzie

KAP, PJ
07-06-2011, 00:00

Drogowa dyrekcja chce

Drogowa dyrekcja chce

stawiać stacje paliw przy

trasie Łódź — Warszawa.

Będą dystrybutory, ale czy

będzie autostrada?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg ograniczony na 10 miejsc obsługi podróżnych (MOP) na odcinku autostrady A2 Stryków — Konotopa oraz przy obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Wnioski o dopuszczenie do przetargu można składać do 11 lipca.

Będzie gdzie tankować, pytanie tylko, czy będzie autostrada? Wczoraj chiński COVEC poinformował o rezygnacji z kontraktu na 50 km tej trasy.

— Problemy z Chińczykami na autostradzie A2 Stryków — Konotopa dla firm naftowych oznaczają jedno: trzeba będzie zmienić plany dotyczące budowy stacji w miejscach obsługi pasażerów (MOP) na tym odcinku. Najpierw autostrada, potem stacje — mówi Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Bez hotelu i telefonu

Drogowa dyrekcja ogłosiła też inny przetarg — na miejsca obsługi przy trasie S3 ze Szczecina na południe kraju. Na oferty czeka do 20 czerwca. Już drugi raz szuka chętnych do postawienia stacji paliw. Do pierwszego konkursu nikt się nie zgłosił.

— Głównie z jednego powodu: firmy paliwowe są od handlu paliwami, a nie od budowania hoteli, czego wymaga od nas GDDKiA. Obecne trasy przelotowe na polskich autostradach i drogach ekspresowych są zbyt krótkie, by opłacalna była budowa obiektów noclegowych — uważa Krzysztof Romaniuk.

Dlatego tym razem GDDKiA zmieniła warunki.

— Zrezygnowaliśmy z budowy obiektu noclegowego oraz oddzielnej restauracji. Postanie rozbudowane bistro w budynku stacji. Tam też będzie duża toaleta, z wolno stojącej zrezygnowaliśmy. Kolejna zmiana to rezygnacja z budowy budki telefonicznej — wymienia Artur Mrugasiewicz, p.o. rzecznika GDDKiA.

Dyrekcja skreśliła samodzielną toaletę i telefon, bo firmy paliwowe nie chcą ich stawiać, bojąc się złodziei i wandali.

Krótkie listy

GDDKiA już prowadzi trzy inne przetargi na MOP. Na gdańskiej obwodnicy na krótkiej liście są Lotos, Shell, BP i Orlen. Oferty mają złożyć do 29 czerwca.

Konkurs na stacje przy zachodniej obwodnicy Poznania został zawieszony, bo wykonawca drogi podczas budowy napotkał słup energetyczny i teraz wszyscy zastanawiają się, co z nim zrobić. Dyrekcja zapewnia, że wkrótce problem zostanie rozwiązany i wyśle do Statoilu, Orlenu i Lotosu zaproszenia do składania ofert. Przymierza się do wysłania do Orlenu, BP, Statoilu i Lotosu zaproszeń do konkursu na budowę MOP w miejscowości Sople przy S7.

Ogłosi też przetarg na stacje przy wschodniej obwodnicy stolicy Wielkopolski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP, PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trudne tankowanie przy autostradzie