Trudno jest wybrać BI

Systemy BI różnią się między sobą zadaniami, do jakich są przeznaczone, a także wymaganiami stawianymi użytkownikowi.

Trudno jest wybrać BI

WCh
opublikowano: 21-06-2006, 00:00

Systemy BI różnią się między sobą zadaniami, do jakich są przeznaczone, a także wymaganiami stawianymi użytkownikowi.

Rodzajów oprogramowania klasy business intelligence (BI) jest wiele. Jak się nie pogubić w ofertach? Metod klasyfikacji BI jest wiele. Można patrzeć z punktu widzenia kryteriów technologicznych — na ile uniwersalny jest dany pakiet, na jakich serwerach można go zainstalować, z jakimi bazami danych bezpośrednio współpracuje, jak wygląda jego skalowalność. Można też rozpatrywać kryteria architektoniczne — czy wymaga jako podstawy hurtowni danych czy też umie czerpać informacje bezpośrednio z systemów dziedzinowych, a jeśli tak, to w jakie interfejsy wyposażył go producent, czy jest w pełni dostępny w środowisku przeglądarki internetowej, czy ma budowę modułową, jak mają się sprawy z zarządzaniem uprawnieniami.

— Ostatnią grupą są kryteria funkcjonalne — w jaki sposób system wspomaga biznes, jakich funkcji dostarcza użytkownikom, czy jest nastawiony wyłącznie na analizę historyczną, czy też udostępnia narzędzia statystyczne i predykcyjne, czy pozwala na kształtowanie indywidualnych przestrzeni informacyjnych i integrację z portalem korporacyjnym — opowiada Piotr Nowak z firmy Spin.

Producenci oferują wiele rodzajów systemów BI, skierowanych do użytkowników o różnych umiejętnościach. Część z nich nie wymaga od użytkowników wiedzy czysto informatycznej.

— Systemy klasy Business Performance Management są łatwe w obsłudze dla użytkowników bez przygotowania informatycznego. Prócz typowych funkcji analitycznych umożliwiają także obsługę modelowania i planowania finansowego firmy nawet w bardzo wyrafinowanym wydaniu. Wymagają jednak wysokich kompetencji firmy wdrażającej — konsultanci oprócz wiedzy informatycznej muszą również orientować się w zagadnieniach kontrolingu, rachunkowości i zarządzania — bowiem taki system praktycznie oddaje filozofię zarządzania konkretną firmą — mówi Witold Kilijański, prezes spółki Controlling Systems.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WCh

Polecane