Trudno o lepsze warunki do rozwoju

Bartosz Ptach
opublikowano: 11-07-2007, 00:00

Spółka funkcjonuje na rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych, który dzieli się na dwa podstawowe segmenty — zabezpieczeń czynnych (aktywnych) i biernych (pasywnych). Pierwszy z nich obejmuje urządzenia wspierające akcje gaśnicze, drugi — systemy blokujace rozprzestrzenianie się pożaru w obiektach. Popyt na bierne urządzenia jest ściśle skorelowany z rozwojem rynku budowlanego. Rozwiązania te są stosowane w nowych lub modernizowanych obiektach. Branża budowlana od wejścia Polski do Unii Europejskiej przeżywa wyraźne ożywienie.

Kluczowe znaczenie dla Mercora ma rynek niemieszkaniowy. Głównymi odbiorcami są bowiem właściciele budynków biurowych, przemysłowych, handlowo-usługowych, hoteli oraz magazynów. Według PMR produkcja w tym segmencie rynku powinna rosnąć o 11-12 proc. rocznie. Wzrost wynika w głównej mierze ze wzrostu atrakcyjności naszego kraju dla inwestorów zagranicznych, niskich kosztów pracy oraz wzrostu udziału usług w gospodarce.

Spółka ma w ofercie wszystkie istotne urządzenia z zakresu biernych zabezpieczeń. Może zaoferować klientom całościowe zabezpieczenie przeciwpożarowe budynków lub instalacji przemysłowych. Większość podmiotów z tej branży koncentruje się na jednym z segmentów rynku. Według własnych szacunków, grupa ma 29 proc. udziałów w segmencie oddzieleń przeciwpożarowych, 38 proc. w rynku oddymiania, odprowadzania ciepła i doświetleń dachowych, 19 proc. w rynku klap przeciwpożarowych. W tych segmentach Mercor ma dominującą pozycję, a jego głównymi konkurentami są producenci związani z Koning Stahl (12 proc. w rynku oddzieleń), Essmann (23 proc. w rynku oddymiania) i Ciat (15 proc. w rynku klap). Pozostałe segmenty są bardzo rozdrobnione. Spółka ma 12-procentowy udział w segmencie wentylacji przeciwpożarowej oraz 10-procentowy w rynku zabezpieczeń ogniochronnych konstrukcji. Mercor wyrósł więc na lidera branży w Polsce oraz na jedną z czołowych firm sektora w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Rynek zabezpieczeń przeciwpożarowych jest regulowany licznymi przepisami. Spółka musi uzyskać zgo- dę na dopuszczenie do obrotu dla każdego produktu. Ścisłe regulacje prawne powodują, że jest to rynek o dość wysokich barierach wejścia. Firmom z branży zapewne będzie sprzyjać ogólnoświatowa tendencja, polegająca na podnoszeniu poziomu zabezpieczeń budynków. Panuje powszechna opinia, że w najbliższych latach spodziewane jest wzmożenie kontroli obiektów, co przełoży się na większe zapotrzebowanie na produkty emitenta.

Bartosz Ptach

giełdowe.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Ptach

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu