Trump znów straszy Chiny 25-proc. cłami

opublikowano: 01-08-2018, 07:19

Administracja prezydenta Trumpa zamierza zaproponować przyjęcie 25-proc. taryfy celnej importowane chińskie towary o wartości 200 mld USD. Początkowo stawka celna była ustalona na poziomie 10 proc., donosi Reuters. Ma to na celu wywarcie nacisku na Pekin, by udzielił koncesji handlowych amerykańskim firmom.

10 lipca waszyngtońska administracja informowała, że będzie dążyć do nałożenia 10-proc. ceł na tysiące chińskich produktów sprowadzanych do Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. Bloomberg

Obejmują one produkty spożywcze, chemikalia, stal i aluminium oraz towary konsumpcyjne, począwszy od karmy dla psów, mebli i dywanów, poprzez opony samochodowe, rowery, rękawice baseballowe i produkty kosmetyczne.

Chociaż taryfy nie zostaną nałożone od razu po takiej deklaracji, podniesienie zaproponowanego poziomu do 25 proc. może eskalować spór handlowy między dwiema największymi gospodarkami świata.

Agencyjne źródło podaje, że administracja Trumpa może ogłosić twardszą propozycję już w środę. 

W lipcu Chiny oskarżyły Stany Zjednoczone o zastraszanie i ostrzegły, przed działaniami odwetowymi ze swojej strony..

Inwestorzy obawiają się, że nasilająca się wojna handlowa między Waszyngtonem a Pekinem może uderzyć w globalny wzrost, a prominentne amerykańskie grupy biznesowe potępiły agresywne taryfy Trumpa.

Na początku lipca rząd USA nałożył 25-proc. cła na początkowe 34 mld USD chińskiego importu. Pekin odwzajemnił się stosownymi taryfami na tę samą kwotę.

Waszyngton przygotowuje się obecnie do nałożenia ceł na dodatkowe 16 mld USD towarów w najbliższych tygodniach, a Trump ostrzegł, że może ostatecznie nałożyć je nawet na towary, których wartość przekracza pół miliarda dolarów, co jest wartością porównywalną do tego ile USA zaimportowały z Chin w 2017 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu