Trwa koncentracja partyjnego kapitału

opublikowano: 20-09-2017, 22:00

Kodeks wyborczy oraz ustawa o partiach wspólnie trzymają nad politycznymi kanapami bicz finansowy.

Klasyczna koncentracja kapitału prowadzi do zwiększania siły ekonomicznej przedsiębiorstw. Metody bywają różne, np. partnerskie fuzje, kupowanie mniejszych przez większych, ale także wrogie przejęcia. Wszystkie te sposoby świat polityki kopiuje do relacji międzypartyjnych. Przy czym w Polsce zdarzają się próby umacniania drogą… dekoncentracji, jednak w dłuższym horyzoncie czasowym podziały zawsze prowadzą do partyjnej klęski.

Te trzy posłanki z listy Kukiz ’15 w lutym założyły koło Republikanie. Małgorzata Janowska i Anna Siarkowska (na zdjęciu od lewej) wczoraj ogłosiły przejście do klubu PiS, zatem Magdalenie Błeńskiej pozostaje status niezrzeszonej.
Zobacz więcej

Te trzy posłanki z listy Kukiz ’15 w lutym założyły koło Republikanie. Małgorzata Janowska i Anna Siarkowska (na zdjęciu od lewej) wczoraj ogłosiły przejście do klubu PiS, zatem Magdalenie Błeńskiej pozostaje status niezrzeszonej. FORUM

W piłce nożnej koniec wakacji oznacza zamknięcie okienka transferowego, natomiast w Sejmie — odwrotnie. Wczoraj rozleciała się kanapa Republikanie, na której od lutego siedziały trzy tworzące koło o takiej nazwie posłanki wybrane z listy Kukiz ’15. Dwie postanowiły współtworzyć Partię Republikańską, ale zarazem wstępując interesownie do klubu PiS. To koncentracja metodą połknięcia płotek przez rekina. Trzecia posłanka pozostaje ostatnią reprezentantką stowarzyszenia Republikanie, przechodząc do kategorii posłów niezrzeszonych. Dzięki przygarnięciu obu błądzących PiS nie tylko odbudowało swój kapitał pierwotny, lecz nawet wzmocniło. Na starcie kadencji miało 235 posłów, ostatnio 234, a teraz 236. Realne jest wchłonięcie kolejnej 3-osobowej kanapy Wolni i Solidarni, która wyprowadziła się również od Pawła Kukiza. Razem dałoby to już 239 szabel, co realnie i tak nic nie zmieni, ponieważ oba kółka od dawna były wierne PiS, ale wizerunkowo — owszem. Prawdziwym triumfem dominującej partii byłoby wyrwanie jakiejś duszy z PSL, ponieważ 15-osobowy klub ludowców zostałby wtedy zdegradowany do rangi koła…

Bardzo charakterystyczny jest dualizm nazwy wszechrządzącego klubu. Formalnie to Prawo i Sprawiedliwość, ponieważ tak się nazywał komitet wyborczy wystawiający w 2015 r. kandydatów. Ale wchodzące w skład klubu kanapy nieco większe od republikańskiej demonstracyjnie forsują nazwę Zjednoczona Prawica, usiłując umocnić własną podmiotowość. Wśród 236 posłów klubu jest 217 PiS-owskich (nie wszyscy są członkami partii), 9 z Polski Razem wicepremiera Jarosława Gowina, 8 należy do Solidarnej Polski ministra Zbigniewa Ziobry, od wczoraj zaś doszły 2 mandaty Partii Republikańskiej.

Główną przyczyną koncentracji jest oczywiście proporcjonalna ordynacja wyborcza do Sejmu. Małe partyjki na samodzielne zdobycie mandatów poselskich (trafiają się takie wyjątki w Senacie) nie mają szans, zatem albo podczepiają się przed wyborami, albo prężą muskuły już siedząc w ławach poselskich. Kodeks wyborczy oraz ustawa o partiach politycznych wspólnie trzymają jednak nad kanapami bicz finansowy. Subwencja z budżetu przysługuje wyłącznie startującym w ostatnich wyborach komitetom partyjnym. Tak zaadresowanych pieniędzy nie dostaje ani tzw. komitet wyborczy wyborców (czyli np. Kukiz ’15), ani partyjka jedynie goszcząca na cudzej liście. Prezes Jarosław Kaczyński wykorzystuje ten przepis bezlitośnie — cała subwencja, czyli ponad 18 mln zł rocznie, konsumowana jest wyłącznie przez PiS. Na wynik, zatem i wielkość subwencji zapracowały także partyjki Gowina i Ziobry — choćby nieodciągnięciem głosów — ale dostają figę z makiem. Pozostają im jedynie sejmowe fundusze na utrzymanie biur konkretnych posłów i senatorów. Taki jest bardzo wymierny efekt finansowy koncentracji kapitału partyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu