Trwa odwrót od turystyki

Marek Druś
30-12-2004, 00:00

Na europejskie giełdy powróciły spadki. Inwestorzy znów pozbywali się akcji spółek z branży turystycznej i ubezpieczeniowej, do czego skłaniały ich informacje o rosnącej liczbie ofiar niedzielnego trzęsienia ziemi w basenie Oceanu Indyjskiego, a także wywołanych przez nie fal tsunami.

Osiągnięcie we wtorek przez amerykańskie giełdy trzyletnich szczytów nie poprawiło nastrojów w Europie. Coraz tragiczniejszy obraz skutków niedawnego kataklizmu w Azji Południowo-Wschodniej zwiększa obawy dotyczące wyników spółek branży turystycznej. Kolejną sesję taniały papiery francuskiego Club Med, największego europejskiego operatora kurortów, oraz niemieckiego TUI, największego biura podróży. Mimo zapewnień, że ubezpieczeniowe nie są narażone na wielkie straty, spadły kursy spółek z tej branży. Staniały akcje m.in. brytyjskiej Avivy oraz francuskiej Axy.

Rekordowo niskie notowania dolara skłaniają inwestorów do pozbywania się akcji spółek, które generują znaczną część sprzedaży na amerykańskim rynku. W dół poszły kursy największych niemieckich koncernów motoryzacyjnych, DaimlerChrysler i Volkswagena. Spadła wartość akcji Porsche. W jego wypadku było to jednak spowodowane koniecznością przeprowadzenia napraw w ponad 18 tys. wyprodukowanych aut. Na giełdzie w Mediolanie spadł kurs Tiscali. Inwestorzy zaczęli sprzedawać akcje trzeciego w Europie dostawcy Internetu po tym, gdy ujawnił on sprzedaż akcji z nowej emisji.

Amerykańskie giełdy zaczęły sesje spadkami. Część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków. Staniały akcje Oracle, który poinformował o sukcesie przejęcia PeopleSoft. Kurs tego ostatniego lekko wzrósł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trwa odwrót od turystyki