Trwa wyprzedaż amerykańskiej waluty

Mariusz Potaczała
opublikowano: 20-08-2001, 00:00

Trwa wyprzedaż amerykańskiej waluty

Kolejny tydzień sierpnia przyniósł imponującą aprecjację waluty europejskiej. Kurs EUR/USD znalazł się w silnym trendzie wzrostowym zyskując w ciągu tygodnia ponad 1,5 centa. Maksimum tygodniowe i jednocześnie poziom kursu EUR/USD nieobecny na rynku od 5 miesięcy osiągnięty został na czwartkowej sesji, kiedy to notowania EUR/USD znalazły się powyżej poziomu 0,9200.

Niekorzystny klimat wokół amerykańskiej waluty spotęgował Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który w swoim ostatnim raporcie na temat światowej gospodarki stwierdził, że perspektywy amerykańskiej gospodarki są wciąż bardzo niepewne. Według ekspertów funduszu, rosnący deficyt na rachunku obrotów bieżących może spowodować gwałtowną deprecjację dolara. Tak naprawdę raport ten nie był odkrywczy i dealerzy uważali, że przejdzie przez rynek niezauważony. Jednak moment jego ogłoszenia nie był korzystny. Nastąpiło to w chwili spadków na giełdzie i przy niewielkich obrotach na rynku, co powiększyło straty dolara.

Globalna ocena gospodarki USA pozostaje negatywna. Z danych opublikowanych w minionym tygodniu wynika, że produkcja przemysłowa spadła w lipcu o 0,1 proc., a sprzedaż detaliczna nie zmieniła się w relacji do poprzedniego miesiąca. Pozytywny trend odnotowuje natomiast amerykańskie budownictwo. Liczba rozpoczętych budów nowych domów w minionym miesiącu zwiększyła się o 2,8 proc. — znacznie powyżej oczekiwań. Amerykańskie budownictwo opiera się więc nadal kryzysowi głównie za sprawą niskich stóp procentowych, a więc tanich kredytów. Spadkowa tendencja zarysowuje się we wskaźniku CPI i jobless claims. Wskaźnik CPI obniżył się w lipcu aż o 0,3 proc., co było największym miesięcznym spadkiem od 15 lat. Analitycy spodziewali się, że ceny detaliczne zmniejszą się o 0,1 proc. Raport Departamentu Pracy wskazuje z kolei, że liczba nowych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu z 388 tys. do 380 tys. osób. Raport zaskoczył analityków, którzy spodziewali się liczby na poziomie 395 tys. Informacje płynące z ostatnich raportów dały inwestorom sygnał do zamykania pozycji EUR/USD i realizacji zysków. Na piątkowej sesji notowania EUR/USD znalazły się na poziomie 0,9100.

Obecny kurs dolara jest odzwierciedleniem pesymizmu inwestorów wobec perspektyw rozwoju gospodarczego USA. Oddaje on również doskonale klimat na amerykańskich giełdach. Dopóki sytuacja na nich nie ulegnie radykalnej poprawie, a inwestorzy nie będą przekonani o możliwości trwałego odbicia się indeksów, dopóty następować będzie realokacja kapitału w pewniejsze instrumenty denominowane m.in. w CHF, a to przełoży się na dalszą aprecjację EUR. Na międzynarodowym rynku na powrót zaczyna się mówić o zrównaniu parytetu wymiany waluty europejskiej z amerykańską pod koniec roku.

W nadchodzący wtorek inwestorzy skupią uwagę na USA. Podczas jednodniowego posiedzenia FOMC podejmie decyzje o redukcji stóp procentowych. Oczekujemy, że tym razem stopy zostaną obniżone o 25 punktów. Spektakularne wzrosty z minionego tygodnia powinny być kontynuowane. Przebicie psychologicznej bariery EUR/USD 0,9200 wyzwala potencjał wzrostowy EUR/USD w okolice 0,9250. Silny poziom wsparcia znajduje się natomiast na granicy EUR/USD 0,9090. Każdą korektę sugerujemy wykorzystywać do zajmowania długich pozycji w euro. Dobrym poziomem wejścia na rynek będzie 0,9050 i 0,9020.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Trwa wyprzedaż amerykańskiej waluty