Trybunał przesunął termin odpowiedzi MSP holenderskiemu Eureko

11-03-2004, 15:42

ISB: Międzynarodowy trybunał arbitrażowy przesunął o miesiąc do końca kwietnia termin, w którym Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) ma odpowiedzieć na pismo holenderskiego konsorcjum Eureko w sprawie PZU SA, powiedział w czwartek wiceminister skarbu Przemysław Morysiak. Będzie to ostatnie pismo wysłane przez strony, po którym odbędzie się już posiedzenie sądu, planowane na wrzesień tego roku.

“Ministerstwo Skarbu ma czas na odpowiedź do końca kwietnia. Ten etap postępowania został przesunięty z końca marca – powiedział Morysiak dziennikarzom po konferencji prasowej.

Zwykle procedura arbitrażowa przewiduje, że ostateczne posiedzenie sądu odbywa się w pół roku po zakończeniu wymiany pism. Jednakże do tej pory trybunał nie przesunął planowanego terminu rozprawy.

Morysiak stwierdził, że toczą się rozmowy z Eureko i mają miejsce mniej lub bardziej formalne spotkania.

Rzecznik Eureko Lorrie Morgan powiedziała w czwartek agencji ISB, że spodziewa się zakończenia procesu arbitrażowego jeszcze w tym roku.

Eureko, które wraz z Bankiem Millennium posiada 30% akcji PZU, domaga się realizacji przez polski rząd umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku, pozwalającej firmie na zakup kolejnych 21% akcji ubezpieczyciela. Eureko chce też jak najszybszej oferty publicznej PZU. Zniecierpliwione przedłużającym się sporem z polskim rządem, Eureko wniosło w 2002 roku sprawę do międzynarodowego sądu arbitrażowego.

Minister skarbu Zbigniew Kaniewski wielokrotnie deklarował, że resort skarbu nie jest zainteresowany rozwiązaniem kwestii w trybie arbitrażowym, a osiągnięciem kompromisu.

Według nieoficjalnych informacji mediów, odszkodowania, jakie Polska miałaby wypłacić Eureko, mogą sięgnąć 1 mld euro, choć kwota ta może być wyznaczona dopiero po ogłoszeniu wyroku trybunału. (ISB)

mw/tom/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trybunał przesunął termin odpowiedzi MSP holenderskiemu Eureko