Trzech graczy rywalizuje o katowicki aquapark

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 11-03-2010, 00:00

LHI, Berndof Bäderbau i Miastoprojekt Wrocław są gotowe przetestować PPP w sercu Śląska.

LHI, Berndof Bäderbau i Miastoprojekt Wrocław są gotowe przetestować PPP w sercu Śląska.

Budowa parku wodnego w Katowicach, którego wartość miasto wyceniło wstępnie na 220 mln zł, przyciągnęła dużych graczy z branży. Do współpracy zgłosiły się trzy konsorcja, które negocjują teraz szczegóły partnerstwa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, aquapark powstanie za dwa lata.

— W styczniu zakończyliśmy pierwszy etap prac. Poprawne wnioski złożyły konsorcja: LEO 11, Berndof Bäderbau (BB) i Miastoprojekt Wrocław (MW). Wszystkie mają doświadczenie w partnerstwie publiczno-prywatnym — twierdzi Michał Patalong, pełnomocnik ds. inwestycji parku wodnego w katowickim Urzędzie Miasta.

Berndof Bäderbau to przedsiębiorstwo specjalizujące się w budowie basenów (w portfolio ma ich ponad 5 tys.), które należy do koncernu Berndorf. LEO 11 jest z kolei spółką celową utworzona przez LHI Leasing Polska — oddział niemieckiego koncernu LHI, specjalizującego się strukturalnym finansowaniu nieruchomości.

— Nasza grupa ma duże doświadczenie w PPP. W Niemczech zrealizowaliśmy w ten sposób około stu inwestycji, wartych ponad 3 mld EUR. W Polsce dopiero przecieramy szlak — twierdzi Robert Mandżunowski, prezes LHI Leasing Polska.

Wreszcie Miastoprojekt Wrocław to polska firma, która ma na koncie przede wszystkim kompleksy sportowo-rekreacyjne w stolicy Dolnego Śląska. Niedawno pisaliśmy także o jej sporze z miastem przy budowie aquaparku w Rudzie Śląskiej. Choć MW zdobyło tam kontrakt, inwestycja nie doszła do skutku.

— Nowe prawo, na podstawie którego będzie realizowany projekt w Katowicach, pozwala lepiej pogodzić kompetencje i interesy obu partnerów. Myślę, że sprawę w Rudzie uda się załatwić polubownie. Ważne jest, że inwestycję doprowadziliśmy do etapu, w którym można już było wbijać łopaty. Dzięki temu jesteśmy bogatsi o doświadczenie, które przyda się przy kolejnych projektach — twierdzi Grzegorz Rosik, rzecznik MW.

Zwycięzca zagospodaruje 8,9 ha powierzchni przekazanej przez miasto, na której powstanie kompleks rekreacyjno-basenowy, zespół kąpielisk otwartych z terenami zielonymi oraz parkingi, hotel, biura i restauracje. O wyborze prywatnego partnera zadecydują m.in. długość okresu, przez który inwestor będzie zarządzał obiektem, oraz wysokość świadczenia, jakiego zażąda od miasta.

Agnieszka Jabłońska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu