Trzech muszkieterów rankingu „PB”

Kamil Koprowicz
opublikowano: 13-07-2012, 00:00

Niska wycena, perspektywa poprawy wyników i zmiana w postrzeganiu spółek mogą pomóc notowaniom Ciechu, PBG i KOV — twierdzą analitycy

W kolejnej odsłonie rankingu „Pulsu Biznesu” analitycy dziesięciu biur maklerskich stworzyli portfele akcji rekomendowanych na trzeci kwartał. Spółki, które wskazywano najczęściej, to KOV, PBG i Ciech. Choć działają w różnych branżach, mają jeden wspólny mianownik: zostały mocno przecenione w ostatnich dwunastu miesiącach. Znaczną część strat odrobił jedynie Ciech. Zdaniem analityków, te trzy firmy mają duże szanse na zwyżki w kolejnych tygodniach, choć argumenty za hossą są różne.

PBG nie będzie wiecznie spadać

W ciągu ostatniego roku branża budowlana była kojarzona głównie ze stratami, spadkami na giełdzie i ogromnym zadłużeniem. Nie inaczej było z PBG. Kurs spółki zarządzanej przez Wiesława Różackiego spadł od początku roku z 71 zł do 8,64 zł (czyli o 88 proc.). W połowie czerwca poznański sąd ogłosił upadłość spółki z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Część inwestorów wierzy jednak, że przy obecnych wycenach na branży budowlanej będzie można jeszcze zarobić. Podobnego zdania są przedstawiciele DM BPS i DNB Nord, którzy umieścili PBG w portfelach na III kwartał. Plany rządu mogą ocieplić wizerunek spółki i podnieść jej wycenę. Kilka dni temu Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki zapowiedział, że ARP może pomóc w restrukturyzacji PBG.

— Upadek tak dużej spółki jak PBG nie będzie na rękę dla państwa, koncern zatrudnia wiele osób, w pewnym sensie ma wpływ na gospodarkę — mówi Mirosław Saj, analityk DNB Nord.

Analityk zaznacza, że wybór akcji PBG do portfela miał również charakter spekulacyjny — głównym powodem takiej decyzji była drastyczna przecena notowań budowlanego giganta. Podobnego zdania są przedstawiciele DM BPS.

— Wierzymy, że po tak dużej przecenie akcje PBG mają większe szanse na wzrost niż spadek w kolejnych tygodniach. Kurs spółek z branży budowlanej uległ zbyt silnej wyprzedaży, dodatkowo zainteresowane ratowaniem PBG są władze państwa, co może pomóc notowaniom na giełdzie — mówi Marcin Stebakow, analityk DM BPS.

Prywatyzacja pomaga

W o wiele lepszej sytuacji znajdują się dwie kolejne spółki wskazane przez analityków: Ciech i KOV. W marcu kurs akcji producenta chemikaliów tracił na wartości przez wcześniejsze problemy spółki, czyli słabe wyniki i wysokie zadłużenie. W kolejnych miesiącach było coraz lepiej. Od końca marca kurs znajduje się w trendzie wzrostowym. W przyszłości notowania największego importera i eksportera wyrobów chemicznych może poprawić nadzieja na pojawienie się nowego inwestora.

— Notowaniom Ciechu sprzyja proces prywatyzacji spółek chemicznych.

Według nas to główny powód poprawy kursu — mówi Łukasz Siwek, analityk Millennium DM.

Kolejnym motorem do zwyżek mogą być lepsze wyniki rok do roku w drugim kwartale. Zdaniem analityków Millennium DM, wpływ na rentowność będzie miała przejęta elektrociepłownia w Strassfurcie. W całym segmencie sody na rynku widoczna jest poprawa w marżach w stosunku do roku ubiegłego. Inwestorom spodobałyby się również sprzedaż Zachemu, spółki zależnej Ciechu, która była głównym hamulcowym wyników. W kwietniu zarząd informował o zainteresowanych inwestorach. Później temat ucichł. Nowy prezes Ciechu Dariusz Krawczyk nie przedstawił jeszcze planów wobec Zachemu.

— Sprzedaż producenta TDI jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciechu. W pierwszym kwartale Zachem poprawił EBITDA, ale wartość wskaźnika była pod wpływem zdarzeń jednorazowych — dodaje Łukasz Siwek.

Poszukiwacz ropy w cenie

Analitycy dobrze oceniają również perspektywy Kulczyk Oil Ventures, który kontroluje Jan Kulczyk. Ich zdaniem, walory spółki działającej w sektorze poszukiwania i wydobycia ropy naftowej oraz gazu są zbyt tanie.

— Wycena KOV jest znacznie niższa od rynkowego debiutu, natomiast perspektywy spółki i jej postrzeganie uległo zmianie w ostatnich miesiącach. Odwierty na Ukrainie wygenerowały 14 mln USD przepływów pieniężnych w I kwartale i 2 mln USD zysku netto — mówi Krzysztof Zarychta, analityk DM BDM.

Rok wcześniej przepływy pieniężne były ujemne, a spółka miała stratę.

— Część produkcji zaczyna być rentowna i nie wymaga dalszej ingerencji spółki. Kolejne plany odwiertów będą miały zapewnione finansowanie do końca roku — mówi Krzysztof Zarychta, analityk DM BDM.

Notowaniom KOV mogą również sprzyjać ambitne plany zarządu. Spółka chce wejść na AIM, rynek giełdy londyńskiej, na którym notowane są małe spółki start- up oraz te bardziej dojrzałe, z krótką historią działalności, poszukujące kapitału na rozwój. Dodatkowo KOV patrzy optymistycznie na dalszy rozwój projektów w Brunei.

Ranking „PB”

Co kwartał analitycy 10 biur maklerskich, ankietowani przez „PB”, typują wartość indeksów i tworzą portfel akcji spółek, polecanych na kolejne trzy miesiące. Po tym okresie weryfikujemy wskazania i nagradzamy punktami najlepszych specjalistów. Liderami po pierwszej edycji rankingu są Zbigniew Obara z BM Alior Banku oraz Sobiesław Kozłowski i Jacek Wiśniewski z Raiffeisen Brokers. [KZ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu