Trzeci rekord z rzędu

Paweł Kubisiak
opublikowano: 06-10-2006, 00:00

Wtorek, środa i czwartek — przez te trzy dni Dow Jones osiągał kolejne historyczne rekordy. We wtorek indeks blue chipów przełamał niepokonany od 14 stycznia 2000 r. poziom 11 722,98 pkt., w środę zyskał kolejne 1,05 proc., a w czwartek wzrósł zaledwie o 0,14 proc. ale to wystarczyło, by zdobyć kolejny szczyt — 11 866,69 pkt. W czwartek padł też najnowszy rekord śródsesyjny, który wynosi obecnie 11 870,06 pkt.

Początek sesji nie zapowiadał się tak dobrze, gdyż rosnące ceny ropy naftowej wyraźnie osłabiły entuzjazm inwestorów. Kurs ropy powrócił ponad poziom 60 dolarów za baryłkę, ponieważ przedstawiciele kartelu OPEC zapowiedzieli wstrzymanie produkcji o milion baryłek ropy dziennie. Producenci ropy już wcześniej ostrzegali, ze poziom 60 dolarów jest dla nich za niski. Cena ropy niekorzystnie wpłynęła na wycenę akcji, choć zyskały na tym koncerny paliwowe. Ale minorowe nastroje rozwiały się, gdyż na amerykańskim rynku bezrobocie spadło do 302 tys. Wynik był lepszy od oczekiwań, co wystarczyło, by na giełdy powrócił popyt.

Wśród spółek wyróżniły się akcje sieci kawiarni Starbucks, dzięki lepszym od oczekiwanych zyskom ze sprzedaży. Akcje spółki zyskały 7 proc. Dużym popytem cieszyły się też papiery sieci odzieżowych, które pochwaliły się niezłymi wynikami, osiągniętymi dzięki dobrej sprzedaży jesiennych kolekcji. W Ameryce był chłodny wrzesień, a zyskały na tym m.in. American Eagle Outfitters, Federated Department Stores i J. C. Penney.

Natomiast największy detalista, Wall-Mart stracił ponad 2 proc. Wrześniowa sprzedaż w supermarketach sieci zwiększyła się jedynie o 1,3 proc. Analitycy liczyli na 2,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Trzeci rekord z rzędu