Trzeci szczyt Rady Europy odbędzie się w Polsce

opublikowano: 08-07-2004, 19:47

, w maju przyszłego roku. Zdecydował o tym Komitet Ministrów tej największej i najstarszej europejskiej organizacji.

Szefowie państw i rządów obradować będą w Warszawie przez dwa dni. Prawdopodobnie głównym tematem obrad szczytu będzie określenie nowej roli, jaką Rada Europy powinna odgrywać po rozszerzeniu Unii Europejskiej i przyjęciu przez państwa członkowskie konstytucji. Jeden z projektów przewiduje, by organizacja odpowiedzialna była za łagodzenie podziałów między członkami Unii a państwami niezrzeszonymi.

Podczas szczytu przewiduje się zgłoszenie projektu opracowania Europejskiej Wielkiej Karty, czyli listy porozumień prawnych, które obowiązkowo miałyby podpisać i ratyfikowac wszystkie państwa.

Pierwszy szczyt Rady Europy odbył sie w 1992 roku w Wiedniu. Głównym tematem była wówczas walka z rasizmem i ksenofobią. Powołany został wtedy Europejski Komitet do Walki z Rasizmem i Nietolerancją. Kolejny szczyt zorganizowano w 1997 roku w Strasburgu. Jedną z jego decyzji było powołanie Europejskiego Komisarza Praw Człowieka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu