Trzej inwestorzy chcą wziąć PEC

Marek Loos
28-09-2001, 00:00

Trzej inwestorzy chcą wziąć PEC

Do końca października 2001 r. Urząd Miasta Poznania wyłoni firmę, która kupi 51 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Poznaniu. Proces prywatyzacji ma zakończyć się jeszcze w 2001 r. Najbardziej zainteresowane PEC są firmy Mitteldeutsche Energieversorgung, International Water Poland Development i Dalkia Termika.

— O tym która z nich zwycięży w rywalizacji, zadecyduje kwota, jaką zaoferuje za akcje oraz program inwestycyjny zmierzający do obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, a co za tym idzie ograniczenia wzrostu cen za energię cieplną w mieście. Nie bez znaczenia będzie plan współpracy inwestora z władzami miasta — twierdzi Przemysław Smulski, wiceprezydent Poznania.

Pod koniec sierpnia 2001 r. wycofały się z procesu prywatyzacji PEC dwie spółki: Konsorcjum Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Wrocław i Rolls-Royce Power Ventures.

PEC jest jednoosobową spółką akcyjną Poznania. Jej kapitał zakładowy wynosi 138 mln zł. Rok 2000 spółka zamknęła zyskiem netto 2,9 mln zł. W przyszłości miasto chce sprzedać inwestorowi dalszych 24 proc. akcji PEC, tak by w rękach nowego właściciela znajdowało się 75 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzej inwestorzy chcą wziąć PEC