Trzęsienie w Polskim Koksie

Maria Trepińska
opublikowano: 01-12-2006, 00:00

Wczoraj odwołany został prezes Polskiego Koksu. To kolejny odcinek serialu zatytułowanego „Zwalniamy”. Czy ostatni?

Od czerwca w górnictwie węgla kamiennego trwa wietrzenie w zarządach spółek, kopalniach, koksowniach oraz państwowych firmach handlowych. Wczoraj walne zgromadzenie akcjonariuszy Polskiego Koksu (PK) — spółki specjalizującej się w eksporcie koksu — odwołało ze stanowiska prezesa Józefa Mielnikiewicza. Kierował on firmą ponad pięć lat. Posadę stracił także Krzysztof Sapiński, członek zarządu ds. handlu.

Według naszych informacji, powodem zmian kadrowych była planowana przez głównego akcjonariusza, czyli Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW), głęboka reorganizacja PK oraz firm powiązanych kapitałowo, m.in. w Zakładzie Zaopatrzenia i Logistyki. Wkrótce rada nadzorcza, której przewodniczy Daniel Ozon, wiceprezes JSW, zamierza ogłosić konkurs na nowych szefów. Zgłosić się może wielu chętnych, ponieważ eksporter zarabia i ma ugruntowaną pozycję na rynku międzynarodowym. Nowego szefa PK poznamy przed Wigilią.

Przypomnijmy, że wczorajsze zmiany kadrowe nie były pierwszymi w PK. We wrześniu z zarządu odwołano Jerzego Sobczaka. Na jego miejsce powołano Andrzeja Warzechę, który wcześniej był wiceprezesem Koksowni Przyjaźń. Wtedy też utworzono nowe stanowisko członka zarządu dla Grzegorza Stawskiego, legendarnego działacza Solidarności z Jastrzębia Zdroju.

Tylko dwóch prezesów w branży węglowej zachowało do tej pory posady: Stanisław Gajos, szef Katowickiego Holdingu Węglowego, i Michał Sobel, prezes Węglokoksu. Na razie nic nie wskazuje, że znajdą się na celowniku. Przynajmniej na razie.

Z danych szacunkowych wynika, że Polski Koks zamknie 2006 r. przychodami na poziomie 4,5 mld zł. Planowany zysk sięgnie około 15 mln zł. Będą to wyniki zbliżone do uzyskanych w 2005 r. Spółka wyeksportuje blisko 4,3 mln ton koksu, prawie o 1 mln ton więcej niż przed rokiem. W drugiej połowie roku ceny koksu na świecie wzrosły, co dobrze prognozuje PK na 2007 r. Śląska spółka ma 13- -procentowy udział w światowym rynku koksu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy