Trzęsienie ziemi wzmacnia jena

Jen umacnia się w piątek do dolara o 0,3 proc., po informacjach, że w zachodniej Japonii doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,6.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Notowania dolara wyrażone w japońskim jenie spadają w piątek o 0,3 proc., sięgając pułapu 103,7 JPY. Wobec euro jen zyskuje 0,7 proc. Umocnienie jena to w dużej części reakcja na informacje o trzęsieniu ziemi w prefekturze Tottori w zachodniej Japonii, które doprowadziło przerw w dostawach elektryczności i zatrzymania ruchu szybkich pociągów. Zakupy jena są zwykłą reakcją na trzęsienia ziemi, ponieważ w takich przypadkach Japończycy sprowadzają do kraju kapitał ulokowany w zagranicznych inwestycjach, zauważa Simon Pianfetti, dyrektor w SMBC Trust Bank.

- Ostatnio algorytmy bardzo szybko reagują na wiadomości o trzęsieniach, których magnituda przekracza 6,0 – powiedział specjalista w rozmowie z agencją Bloombergiem.

Notowania jena do dolara zakończą rok na pułapie 103 JPY, co oznacza niespełna jednoprocentowy potencjał umocnienia jena, wynika z prognoz zebranych przez Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzęsienie ziemi wzmacnia jena