Trzy chrzty statków w Stoczni Szczecińskiej Nowa

opublikowano: 08-07-2004, 15:21

PAP: Trzy chrzty statków odbędą się w ciągu 27 godzin w Stoczni Szczecińskiej Nowa. Pierwszą uroczystość zaplanowano na piątek rano, dwie następne zaś około południa w sobotę. Statki zamówili armatorzy z Holandii i Niemiec - poinformowało w czwartek biuro kontraktacji statków stoczni.

Pierwszy statek o nazwie "Anke Ritcher" jest kontenerowcem przystosowanym do przewozu 3100 kontenerów, budowanym na zamówienie niemieckiego armatora Reederei Gerd Ritscher GmbH & Co. KG.

Dwa kolejne to wielozadaniowe jednostki budowane dla największego holenderskiego armatora Spliethoff

Bevrachingskantoor B.V z Amsterdamu. Jeden będzie nosił nazwę "Suomigracht" a drugi "Statengracht".

Aktualnie wartość podpisanych kontraktów przez SSN wynosi prawie 2 mld USD. Pierwszego lipca Stocznia Szczecińska Nowa i amerykański Lokheed Martin Corporation podpisały w Szczecinie ostatnie dokumenty uruchamiające projekt offsetowy SSN, związany z kontraktem na zakup przez Polskę amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Projekt, którego łączna wartość wynosi ponad 160 mln dolarów, zakłada wybudowanie czterech kontenerowców. Żaden z nich nie będzie przystosowany do potrzeb wojskowych.

Stocznia Szczecińska Nowa powstała w 2002 roku na bazie jednej ze spółek należących do holdingu Stocznia Szczecińska Porta Holding SA, który latem tego samego roku upadł. Od tego czasu SSN stara się o kupno części majątku produkcyjnego po upadłej stoczni. Wiosną tego roku podpisano nawet umowę przedwstępną w tej sprawie. Jej realizację uniemożliwia obecnie decyzja sądu, który - na wniosek członków byłego zarządu SSPH - postanowił wstrzymać likwidację przedsiębiorstwa. W łódzkiej prokuraturze trwa z kolei śledztwo w sprawie ewentualnego nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez syndyka masy upadłości holdingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzy chrzty statków w Stoczni Szczecińskiej Nowa