Trzy najważniejsze sygnały z rynków walutowych

Co ważnego wydarzyło się na rynkach w minionym miesiącu? Nowy raport, nie tylko dla inwestorów na foreksie.

Od początku roku złoty plasuje się wśród czterech najsłabszych spośród 32 ważniejszych walut. Czy w kolejnych miesiącach ma szanse na lepsze zachowanie? Jakie są perspektywy najważniejszych walut? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w lutowym raporcie SpotDaty Research o perspektywach rynków walutowych i stóp procentowych. Oto trzy wybrane sygnały z rynków walutowych z ostatniego miesiąca.

Nieudana próba wybicia na złotym

W reakcji na gołębie zaskoczenie, jakie przyniosło styczniowe posiedzenie Fedu, notowania złotego do euro próbowały wybić się z rekordowo wąskiej konsolidacji zapoczątkowanej jeszcze w listopadzie (wahania dzienne kursu złotego były poniżej 4 groszy przez tak długi okres po raz pierwszy od 1996 r.). Wybicie okazało się jednak nietrwałe i znów kurs euro kończył tydzień w przedziale 4,28-4,31 zł. W umocnieniu złotego nie pomagają brak perspektyw podwyżek stóp RPP, niepewność co do wyników jesiennych wyborów parlamentarnych oraz oczekiwanie dalszych słabych odczytów z gospodarki. Na powrót silniejszego złotego wskazują jednak czynniki globalne — kształtujące się przekonanie o tym, że dolar szczyt ma już za sobą, oraz umacniające się napływy kapitału na rynki wschodzące.

Juan odrabia straty

W styczniu chiński juan zyskał do dolara 2,4 proc., co było największą zwyżką od roku. Przyczyniły się do tego nadzieje na zakończenie wojny handlowej z USA, okazały się silniejszym bodźcem od postępującego spowolnienia chińskiej gospodarki. W negocjacjach Chiny mają zaoferować utrzymanie silnej waluty, co przy nie w pełni wolnorynkowym reżimie kursowym, powinno przełożyć się na silniejszego juana. Jednak Hao Zhou z Commerzbanku nie zostawia wątpliwości: nawet sukces negocjacji handlowych nie zapobiegnie powrotowi juana do powolnej długoterminowej tendencji spadkowej.

Kolejnym krokiem RPP będzie obniżka

Po tym jak w ubiegłym roku z oczekiwań ekonomistów zniknęły podwyżki stóp w tym roku, już w styczniu inwestorzy zdyskontowali, że kolejnym ruchem RPP będzie obniżka stóp. Na cięcie kosztu pieniądza o 25 punktów bazowych można liczyć w 2021 r., a do tego czasu stopy pozostaną bez zmian, wynika z notowań kontraktów FRA. Prawdopodobieństwo przejścia RPP do zaostrzania polityki zmniejszają perspektywy utrzymania bez zmian polityki EBC, dalszego spowalniania polskiej gospodarki oraz utrzymywanie się inflacji poniżej celu, między innymi dzięki częściowemu zamrożeniu cen prądu oraz niższym cenom ropy. Wesprzeć presję inflacyjną mogą tymczasem żądania płacowe pracowników sfery budżetowej.

Więcej o bieżących tendencjach na rynkach walutowych i stóp procentowych znajdziesz w lutowym raporcie SpotDaty Research.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy