Trzy OFE są w czołówce

Katarzyna Ostrowska
30-06-2000, 00:00

Trzy OFE są w czołówce

Inwestycje funduszy emerytalnych

Wartość zgromadzonego kapitału przez fundusze emerytalne zależy zarówno od sposobu inwestowania składek, jak również opłat przez nie pobieranych. Od efektywności ich inwestycji będzie zależała liczba osób, które w kolejnych latach wybiorą fundusz.

Wyliczenia zgromadzonego kapitału przez OFE dotyczą okresu od 11 sierpnia 99 do 9 czerwca 00. Zamierzamy cyklicznie pokazywać, w jaki sposób OFE pomnażają składki swoich klientów.Wyliczenia uwzględniają opłatę od składki, jaką pobiera każdy fundusz, oraz wyniki z prowadzonych inwestycji przez fundusze (oprócz Kredyt Banku i Rodziny, które rozpoczęły działalność poźniej).

Po jedenastu miesiącach inwestycji trzy fundusze: Allianz, Polsat i Skarbiec-Emerytura zarobiły dla swoich klientów tyle, że zniwelowało to efekt opłat dystrybucyjnych. Miesiąc temu sytuacja wyglądała podobnie, z tym że OFE Skarbiec-Emerytura wyprzedzał fundusz Polsatu.

Zakładamy, że na konto uczestnika co miesiąc wpływało 100 zł składki (w sumie przez ten okres uzbierała się kwota 1100 zł). Od każdej składki pobierana była opłata dystrybucyjna, którą fundusze w pierwszych latach działalności ustaliły na średnim poziomie 8,57 proc. Składki przeliczane były na jednostki rozrachunkowe według obowiązującej wartości w danym dniu wpłaty. Rozpiętość między najwyższym stanem konta a najniższym wynosi 94,7 zł (8,61 proc. przekazanej do funduszy kwoty składek, czyli 1100 zł).

Wartość jednostek funduszy musiała wzrosnąć w takim stopniu, aby zrównoważyć kwotę pobranej opłaty dystrybucyjnej. Udało się to tylko nielicznym funduszom, ale trzeba pamiętać, że to przecież pierwszy rok inwestycji. Dopiero w przyszłym roku poznamy stopę zwrotu z inwestycji każdego funduszu.

Fundusze nie odczuły kryzysu politycznego związanego z rozpadem koalicji, bowiem giełda już wcześniej zdyskontowała te wydarzenia. Zgodnie z przewidywaniami zarządzających funduszami, w maju i w czerwcu na warszawskiej giełdzie nie wystąpiły żadne spektakularne wydarzenia.

Katarzyna Ostrowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzy OFE są w czołówce