Trzy polskie banki chcą działać za granicą

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-05-2005, 18:16

Trzy polskie banki przekazały do Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego (GINB) notyfikacje o zamiarze rozpoczęcia działalności transgranicznej - poinformowała w środę w komunikacie Komisja Nadzoru Bankowego. Działalność w krajach Unii Europejskiej mają zamiar podjąć  Bank Millennium, NordLB i WestLB.

Trzy polskie banki przekazały do Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego (GINB) notyfikacje o zamiarze rozpoczęcia działalności transgranicznej - poinformowała w środę w komunikacie Komisja Nadzoru Bankowego. Działalność w krajach Unii Europejskiej mają zamiar podjąć  Bank Millennium, NordLB i WestLB.

Agnieszka Zygo z Banku Millennium powiedziała w środę PAP, że bank razem z swoim portugalskim partnerem, bankiem BCP, rozpocznie wkrótce program pilotażowy we Francji.

"Wspólny program z BCP France potrwa dwa miesiące i ma za zadanie oszacowanie potencjału polskiej społeczności na rynku francuskim" - wyjaśniła Zygo.

Dodała, że pilotażowy program działalności Banku Millennium we Francji nie wiąże się z nakładami inwestycyjnymi i nie oznacza strategicznego wejścia do tego kraju.

Natomiast NORD/LB Bank Polska Norddeutsche Landesbank notyfikował polskiemu nadzorowi bankowemu zamiar rozpoczęcia działalności transgranicznej na terytorium Niemiec.

Z kolei WestLB Bank Polska poinformował o zamiarze rozpoczęcia działalności na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Od wstąpienia Polski do UE zarówno zagraniczne instytucje finansowe mogą prowadzić działalność w Polsce, jak i polskie instytucje w krajach UE, tylko na podstawie powiadomienia organów nadzoru, czyli notyfikacji.

GINB poinformował, że od 1 maja 2004 do połowy kwietnia 2005 otrzymał 75 notyfikacji od instytucji kredytowych informujących o zamiarze rozpoczęcia działalności w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane