Trzy sposoby na dotację

JKW
opublikowano: 11-07-2007, 00:00

Wynajęcie konsultanta to tylko jedna z możliwości zmierzenia się z funduszami unijnymi.

Wynajęcie konsultanta to tylko jedna z możliwości zmierzenia się z funduszami unijnymi.

Jak skutecznie poradzić sobie z procedurami i sięgnąć po dofinansowanie? Drogi są co najmniej trzy. Możemy uwierzyć w siebie i spróbować powalczyć o dotację samodzielnie. Nie jesteśmy skazani na porażkę, ale musimy się nastawić na trudną walkę z dokumentami i procedurami.

Druga możliwość to wynajęcie firmy doradczej wyspecjalizowanej w zdobywaniu funduszy unijnych. Doświadczeni konsultanci odciążą nas od żmudnej papierkowej roboty. Jednak to rozwiązanie ma też swoje wady. Doradca kosztuje, nie zna specyfiki naszej firmy, a ponadto traktuje projekt jako jednorazowe przedsięwzięcie, a nie element długotrwałego rozwoju.

Trzecie wyjście, coraz częściej stosowane, to zatrudnienie doświadczonego konsultanta u siebie w firmie na etacie. Jako stały pracownik znałby on potrzeby firmy i skupiałby się jedynie na naszym przedsiębiorstwie i naszych inwestycjach. Jednak żeby być konkurencyjnym wobec firmy doradczej, musielibyśmy mu zaoferować sporą pensję, a to się opłaca tylko wówczas, gdy będziemy realizować wiele inwestycji przez dłuższy okres.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu