Trzy tendencje na rynku walutowym

W maju euro rozpoczęło próbę odrabiania zanotowanych w poprzednich miesiącach strat wobec dolara, a na początku czerwca złoty był wobec amerykańskiej waluty najmocniejszy od kilku tygodni. Czy to początek odwrócenia korzystnych dla dolara tendencji? O tym piszemy w raporcie SpotDaty Research o walutach i stopach procentowych.

1. Jaskółki poprawy kondycji euro

Euro straciło do dolara piąty miesiąc z rzędu. Nie służą mu łagodne nastawienie Europejskiego Banku Centalnego, najniższe od 2016 r. oczekiwania inflacyjne inwestorów, zmiany strukturalne w niemieckiej branży motoryzacyjnej i wzrost napięcia w relacjach handlowych na świecie. Utrzymująca się na korzyść Stanów Zjednoczonych różnica w dynamice PKB i stopach procentowych przemawia za dalszą słabością euro, ocenia Stuart Oakley z banku Nomura. Widać jednak pierwsze symptomy poprawy — wskaźnik nastrojów firm i konsumentów dla strefy euro wzrósł pierwszy raz od stycznia 2018 r., a dynamika kredytów konsumenckich była najwyższa od 2009 r. Na silniejsze euro wskazują także rosnące szanse na wybór na szefa EBC uważanego za jastrzębia Jensa Weidmanna.

2. Juan pod kluczową barierą

Po tym jak Donald Trump zapowiedział kolejną podwyżkę ceł na towary importowane z Chin, kurs juana zbliżył się do 7 CNY za dolara. Wcześniej obawiano się, że wzrost juana ponad ten pułap zaogni wojnę handlową z USA. Przed grą pod przecenę juana ostrzegał szef nadzoru bankowego (ewentualne załamanie kursu zaszkodziłoby fundamentom gospodarki), jednak znaczenie bariery 7 CNY podważył były szef banku centralnego.Instytucja może tolerować jeszcze słabszego juana, bo priorytetem jest dla niej wspieranie wzrostu PKB, ocenia część analityków.

3. W RPP rysują się podziały

Ostatnie posiedzenie RPP nie przyniosło zmian w jej polityce, a zdaniem większości ekonomistów stopy procentowe nie zmienią się co najmniej do końca 2020 r. W porównaniu z poprzednimi miesiącami sytuację nieco komplikują jednak dane o inflacji. W maju dynamika cen konsumentów sięgnęła w ujęciu rocznym 2,3 proc., zbliżając się do celu NBP. Była o 0,1 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, jednak minimalnie niższa od rynkowych oczekiwań. Najbardziej zdecydowany w deklaracjach utrzymania stóp bez zmian jest prezes NBP Adam Glapiński, jednak wśród członków RPP rysują się coraz większe różnice zdań.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów centrum analiz SpotData, w których sygnalizujemy oraz analizujemy szanse i zagrożenia biznesowe. W skład SpotData Research wchodzą trzy moduły tematyczne: analizy makro, mapa ryzyka oraz monitoring branżowy. Teraz możesz subskrybować SpotData Research razem z „Pulsem Biznesu” w nowym pakiecie Premium+.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu