Czytasz dzięki

Trzy tendencje z rynków surowcowych

Pośród oczekiwań wznowienia negocjacji handlowych surowcowy indeks Bloomberg Commodity odbił od dołka sprzed miesiąca o blisko 4 proc.

Jednak ruch ten wytracił dynamikę, po tym jak z Chin i strefy euro napłynęły słabe dane o koniunkturze w przemyśle. Czy poprawa nastawienia do towarów będzie kontynuowana, a jeśli tak, to które surowce obejmie? O tym piszemy w raporcie SpotDaty Research o perspektywach rynków towarowych.

1. Sporne perspektywy ropy

Decyzja OPEC+ o utrzymaniu cięć wydobycia paradoksalnie przeceniła ropę, kierując uwagę inwestorów na słabe perspektywy popytu i wzrost produkcji łupkowej w USA. Bez działań OPEC+ kurs brent znalazłby się poniżej 50 USD za baryłkę, nawet mimo rosnącego ryzyka pogłębienia konfliktu na linii USA-Iran, ocenia JBC Energy. Według ośrodka w 2020 r. rynek ropy przejdzie z równowagi do nadpodaży sięgającej 0,8 mln baryłek dziennie. Tymczasem prognozy wyjścia cen ropy przed końcem roku powyżej 70 USD podtrzymały Fitch Solutions i Citigroup. Według nich trwałe rozwiązanie napięć handlowych zajmie lata, ale ropę wspierać będą cięcia stóp w USA, hamowanie wzrostu tamtejszej produkcji łupkowej i regulacja IMO 2020.

2. Rekord cen rudy żelaza

Na początku lipca ceny rudy żelaza w Chinach sięgnęły 120 USD za tonę. Australijski rząd zapowiedział na ten rok 4,2-procentowy, pierwszy od blisko 20 lat, spadek globalnych dostaw tego surowca drogą morską. Spaść mają dostawy z Brazylii, gdzie koncern Vale od stycznia zmaga się ze skutkami runięcia tamy w kopalni Córrego do Feijão, i właśnie z Australii, gdzie produkcję zakłóciły powodzie. Tymczasem popyt na rudę pozostanie silny, bo chińska produkcja stali wzrośnie o 1,3 proc., prognozuje rząd w Canberze.

3. Zboża nie stanieją

W maju średnie ceny zbóż opadły w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,9 proc., a zniżki skupiały się na zbożach paszowych. Trwałość tej tendencji stoi jednak pod znakiem zapytania, bo pierwsze dni zbiorów wskazują, że ziarno jest drobne, a plony przeważnie niższe od tych z i tak słabego 2018 r. Zdaniem ekspertów IERiGŻ ceny zbóż będą powoli rosły do wiosny 2020 r.

Notowania zbóż na światowych rynkach wspierają fala upałów w Europie, wcześniejsze deszcze w USA i zagrożenie suszą w Kanadzie, Australii i Rosji. W przeciwną stronę oddziałują jednak ich wysokie w skali globu zapasy.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów centrum analiz SpotData, w których sygnalizujemy oraz analizujemy szanse i zagrożenia biznesowe. W skład SpotData Research wchodzą trzy moduły tematyczne: analizy makro, mapa ryzyka oraz monitoring branżowy. Teraz możesz subskrybować SpotData Research razem z „Pulsem Biznesu” w nowym pakiecie Premium+.

Więcej na: pb.pl/subskrypcja/premium-plus

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane