Trzy ważne sygnały z rynku walutowego

Przedstawiamy listę wybranych sygnałów z rynków walutowych i stóp procentowych z ostatniego miesiąca.

Po tym jak w 2018 r. najlepiej zachowywały się waluty uważane za bezpieczne, a złoty plasował się w dolnej połowie tabeli 32 ważniejszych środków płatniczych, uporządkowanych według stopy zwrotu, rynki szukają bodźców do nowych tendencji. Zdaniem analityków, ankietowanych przez agencję Bloomberg, kurs złotego do euro zakończy rok zaledwie 1-groszowym osłabieniem względem obecnie notowanych pułapów. W raporcie o perspektywach rynków walutowych i stóp procentowych opisaliśmy zjawiska mogące owocować bardziej zdecydowanymi tendencjami. Oto trzy wybrane spośród nich.

1. Złoty najspokojniejszy od 23 lat

Stabilizacja notowań złotego do euro, która od sierpnia zawierała się pomiędzy pułapami 4,27 i 4,34 zł, od drugiej połowy listopada nie wykracza już poza zakres 4,28-4,31 zł. To pierwszy raz od 1996 r., kiedy przez 30 sesji z rzędu wahania intraday złotego są mniejsze niż 4 grosze. O ile wcześniej złoty wyróżniał się in plus na tle walut z regionu oraz rynków wschodzących, o tyle od początku roku, nawet przy słabnącym dolarze, w obu grupach należy do najsłabszych. Główne przyczyny to zawirowania wokół szefa NBP Adama Glapińskiego, słaby odczyt inflacji za grudzień oraz gołębie sygnały dochodzące z RPP. Popadnięcie rynku w skrajny marazm, widoczne po spadku zmienności, często oznacza zapowiedź zbliżania się początku nowej, silnej tendencji w notowaniach.

2. Dolar o krok od zmiany tendencji

Indeks dolara, który między dnem z lutego a szczytem z grudnia umocnił się o 10,7 proc., spadł na początku stycznia najniżej od trzech miesięcy. Gdy w grudniu Fed zgodnie z oczekiwaniami podniósł koszt pieniądza, inwestorzy potraktowali to jako dogodną okazję do sprzedaży przewartościowanego dolara. Stopy w Stanach Zjednoczonych są najwyższe wśród ważniejszych gospodarek rozwiniętych. Jednak wcale nie musi to przyciągać kapitału za ocean, bo coraz mniej prawdopodobne staje się dalsze zaostrzanie polityki. Stopy są już bliskie poziomowi ocenianemu przez Fed jako neutralny, gospodarka wchodzi w spowolnienie, wpływ stymulacji fiskalnej słabnie, a za sprawą korekty nastroje na giełdzie nowojorskiej mocno się ochłodziły.

3. Dobra passa obligacji

Dochodowość polskich obligacji 10-letnich spadła do 2,75 proc., najniżej od ponad dwóch lat. Inwestorzy sięgają po nie jako bezpieczną lokatę pośród oczekiwań pogłębienia się spowolnienia gospodarczego oraz dekoniunktury na globalnych i regionalnych rynkach aktywów ryzykownych.

Więcej o bieżących tendencjach na rynkach walutowych i stóp procentowych znajdziesz w styczniowym raporcie SpotDaty Research.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu