Czytasz dzięki

Trzynasta praca Herkulesa

opublikowano: 07-11-2019, 22:00

Tytułowy heros (w mitologii greckiej — Herakles) ukarany został obowiązkiem wykonania dziesięciu zadań ponad siły.

Dwóch nie zaliczył i otrzymał nowe, dlatego w sumie prac było dwanaście. Najbardziej znana jest piąta, czyli wyczyszczenie zatęchłych obór (błędnie zwanych stajniami) króla Augiasza przepuszczeniem przez nie nurtu rzeki. Notabene to właśnie jedna z dwóch prac… niezaliczonych z powodu pochopnej zgody herosa na przyjęcie wynagrodzenia.

Witold Bańka na katowickim kongresie przejął stery WADA.
Zobacz więcej

Witold Bańka na katowickim kongresie przejął stery WADA. Arkadiusz Ławrywaniec

Tytuł o mitologicznych korzeniach jest najlepszym komentarzem do nowego stanowiska Witolda Bańki. Kongres Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w Katowicach przez aklamację zatwierdził przegłosowane już 14 maja objęcie szefostwa tej organizacji przez dotychczasowego ministra sportu i turystyki. Witold Bańka trzyletnią kadencję w Montrealu rozpocznie 1 stycznia 2020 r., z perspektywą przedłużenia na kolejne trzy lata. Wybór byłego lekkoatlety to bezdyskusyjnie wielki polski sukces międzynarodowy, tym cenniejszy, że osiągnięty bez jakiegokolwiek klucza politycznego, przydziału regionalnego etc.

Symboliczna trzynasta praca ma wiele wspólnego ze wspomnianą piątą. Dopingowy zaduch w wielu dyscyplinach oraz sportowych strukturach państw stał się bowiem już nie do zniesienia. Nieskuteczne wydaje się nawet przeczyszczenie owych obór rwącym nurtem, dlatego rozwiązaniem koniecznym może być po prostu ich skreślenie — lub choćby długotrwałe zawieszenie — z ruchu sportowego. Bardzo zasadne jest pytanie — po co na Igrzyska XXXII Olimpiady do Tokio w ogóle mają przyjechać np. ciężarowcy wszystkich nacji czy lekkoatleci złapanej za rękę Rosji? Program Witolda Bańki „Wyczyścić sport, stworzyć sprawiedliwe środowisko dla czystych sportowców, zapewnić silny system antydopingowy” brzmi równie wzniośle, co naiwnie — zwłaszcza po porównaniu budżetu WADA z pieniędzmi zaangażowanymi w biznes dopingowy. Doprawdy — praca heroiczna…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane