TSMC oczekuje kolejnego trudnego kwartału

opublikowano: 18-04-2019, 12:22

Koncern Taiwan Semiconductor Manufacturingm (TSMC) ostrzegł przed kolejnym słabym kwartałem. Producent chipów m.in. dla Apple i Huawei Technologies boryka się, podobnie jak konkurenci, z globalnym przesyceniem rynku smartfonów.

Największy na świecie producent chipów na zamówienie przewiduje przychody w wysokości od 7,55 mld do 7,65 mld USD w kwartale kończącym się w czerwcu. Średnia prognoz analityków zakłada przychody na poziomie 7,6 mld USD. To niewielka zmiana w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TMSC)
Zobacz więcej

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TMSC) fot. REUTERS/Pichi Chuang/Forum

Ostrzeżenie TSMC pokazuje napięcia na rynku smartfonów, ponieważ Apple, jego największy klient, stara się pobudzić wzrost dzięki usługom, a nie sprzętowi. Na to nakłada się spowolnienie w chińskim przemyśle co wpływa na kondycję tamtejszych klientów tajwańskiej spółki. Popyt jest dotykowo ograniczany z powodu wyczekiwania na uruchomienie nowych sieci bezprzewodowych piątej generacji. Według firmy badawczej IDC, globalne wolumeny smartfonów spadną w tym roku o 0,8 procent.

TSMC oczekuje, że jego  przychody w 2019 r. wzrosną jedynie „nieznacznie” i liczy przede wszystkim na tradycyjny wzrost sprzedaży nowych modeli smartfonów przed sezonem zakupów świątecznych. 

Początek roku był dla TSMC bardzo trudny. Zysk netto spadł aż o 32 proc. w okresie trzech miesięcy do marca, schodząc do poziomu  61,4 mld TWD (2 mld USD). Mediana prognoz analityków zakładała wynik na poziomie 64,4 mld TWD. Przychody ze sprzedaży zamknęły się natomiast kwotą 218,7 mld TWD (7,8 mld USD)..

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu