TU Europa chce wyprzedzić PZU

GN
opublikowano: 14-01-2010, 00:00

Ubezpieczyciel ze stajni Leszka Czarneckiego się zakorkował. 200 mln zł od inwestorów pozwoli mu zalać rynek.

Ubezpieczyciel ze stajni Leszka Czarneckiego się zakorkował. 200 mln zł od inwestorów pozwoli mu zalać rynek.

Prace nad debiutem PZU nabierają tempa. Według naszych informacji trwa już przetarg na obsługę PR. Wcześniej inwestorzy będą mieli okazję kupić akcje innego ubezpieczyciela. Emisję do 1,58 mln akcji (20 proc. kapitału) szykuje TU Europa, ubezpieczyciel ze stajni Leszka Czarneckiego.

— Emisję chcemy przeprowadzić tak szybko, jak to będzie możliwe. Myślę, że nikt z sektora ubezpieczeniowego nas nie wyprzedzi z ofertą — zapowiada Jacek Podoba, prezes TU Europa.

Europa to jeden z najszybciej rosnących ubezpieczycieli w Polsce. W 2008 r. spółki majątkowa i życiowa zebrały ze składek w sumie 2,9 mld zł, w ciągu trzech kwartałów 2009 r. 2 mld zł, wobec 2,44 mld zł przed rokiem. Właśnie spadek przypisu to przyczyna, dla której spółka poprosi o pieniądze. Od pewnego czasu władze sugerowały, że muszą odprawiać klientów z kwitkiem i wybierać kontrakty o wyższej rentowności.

— Możemy rosnąć bez emisji, ale baza kapitałowa hamuje tempo — mówi Piotr Sztuba, członek zarządu TU Europa.

Według obecnej wyceny rynkowej z emisji do spółki trafiłoby około 200 mln zł. Według naszych informacji, Getin Holding, który bezpośrednio kontroluje 80 proc. akcji, nie zamierza zaakceptować dyskonta. Eksperci szacują, że ta kwota pozwoli zwiększyć pojemność ubezpieczeniową (możliwość uzyskania składki) o min. 7-10 mld zł. Ale to nie koniec, bo spółka zamierza zatrzymać ubiegłoroczny zysk (po trzech kwartałach 90 mln zł). W sumie jej pojemność wzrośnie więc nawet o około 15 mld zł.

— Na długie lata zapomnimy o problemach z pojemnością ubezpieczeniową. Kapitał chcemy wykorzystać na zwiększenie sprzedaży ubezpieczeń bankowych, rozwój współpracy z pośrednikami finansowymi, nowe programy sprzedażowe i rozwój nowych linii biznesowych, m.in. ubezpieczeń turystycznych i medycznych — mówi Jacek Podoba.

Analitycy oceniają, że emisja jest korzystna dla Getinu.

— Kluczowa jest kwestia, po ile inwestorzy będą skłonni kupić akcje TU Europa, bo dzisiejsza wycena, ze względu na mały free float, jest tylko teoretyczna. Sytuacja, w której inwestorzy oczekiwaliby znacznego dyskonta, to podstawowe ryzyko dla akcjonariuszy Getin Holding. Przy dobrych nastrojach na rynku to mało prawdopodobne. Inwestorów może zstanawiać, dlaczego Getin Holding nie sfinansuje rozwoju TU Europa samodzielnie, skoro to taki świetny projekt — mówi Andrzej Powierża, analityk DM Banku Handlowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TU Europa chce wyprzedzić PZU