TU powoli wchodzą w rynek ubezpieczeń zdrowotnych

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 19-02-2001, 00:00

TU powoli wchodzą w rynek ubezpieczeń zdrowotnych

Rozwój tego typu usług natrafia jeszcze na wiele barier

Kilka towarzystw ubezpieczeniowych zdecydowało się ostatnio zaoferować ubezpieczenia zdrowotne. Nic jednak nie wskazuje na szybki rozwój tego segmentu rynku. Tymczasem jest o co walczyć. Rocznie Polacy wydają na prywatne leczenie od 5 do 10 mld zł.

Od końca 2000 roku kolejni ubezpieczyciele zaczęli wprowadzać samodzielne produkty zdrowotne — zarówno grupowe, jak i indywidualne. Oferują je m.in. życiowy Allianz oraz majątkowe Compensa czy Daewoo. Wcześniej tego typu polisy były umowami dodatkowymi i stanowiły część grupowych produktów. Mają je m.in. Zurich Życie, Warta Vita czy Cigna. Do tworzenia samodzielnych produktów nie zachęcał towarzystw przypadek TU Europa. Towarzystwo ponad dwa lata temu wprowadziło ubezpieczenie zdrowotne, które okazało się nierentowne.

Duzi obserwują...

Podstawę do tworzenia komercyjnych ubezpieczeń dała towarzystwom ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Jednak ten segment rynku nie rozwija się zbyt intensywnie. Ubezpieczenia zdrowotne są z reguły związane z pobytem ubezpieczonego w szpitalu czy też zwrotem kosztów leczenia nie refundowanego przez kasy chorych. Doświadczenia pionierów są obserwowane przez konkurencję. PZU oraz PZU Życie milczą na temat swoich planów wprowadzenia produktów zdrowotnych. Nad zdrowotnym produktem indywidualnym pracuje Zurich Życie, a także Ergo Hestia czy Warta.

...a konkurencja nie śpi

Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą jednak walczyć o rynek usług medycznych już zagospodarowany przez firmy medyczne, proponujące zakładom pracy tzw. abonament. Należą do nich np. znane na rynku stołecznym Falck, Lux Med, Medicover, Centrum Medyczne czy Enel-Med. W Warszawie np. działalność abonamentowa obejmuje około 150 tys. osób. Zakłady pracy chętnie z niej korzystają. Abonamenty zdrowotne dla firm stanowią koszt. Tymczasem ewentualna składka ubezpieczenia to dodatkowe wynagrodzenie pracownika, od którego odprowadzana jest zaliczka na ZUS i podatek dochodowy.

— Brakuje uregulowań prawnych. Oferowanie usług medycznych przez towarzystwa ubezpieczeniowe byłoby kontrolowane przez Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń. Usługi abonamentowe są zaś działalnością ubezpieczeniową bez licencji — mówi Jerzy Nowak, główny konsultant medyczny w Allianz.

Przed TU pojawiają się inne przeszkody, np. brak koszyka podstawowych usług medycznych, refundowanych przez kasę chorych.

— Oferowanie klientom dodatkowych zabezpieczeń w sieci szpitali państwowych jest obecnie praktycznie niewykonalne ze względu na brak możliwości rozliczenia się z kasami chorych — mówi Jerzy Nowak.

Prywatne kasy

Szansą dla ubezpieczycieli na wejście w sektor usług zdrowotnych byłyby prywatne kasy chorych. Z ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych został jednak wyłączony artykuł 4a, który ich dotyczył. Posłowie obawiają się m.in., że komercyjne kasy chorych mogą zabrać publicznym kasom bogatych i młodych klientów. Ubezpieczyciele uważają z kolei, że trzeba stworzyć taki system powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych, w którym środki publiczne w postaci obowiązkowych składek mogłyby być powiększone o środki prywatne. Jest o co walczyć, bo rocznie na prywatne usługi medyczne Polacy wydają 5-10 mld zł.

— Najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie dwufilarowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, w którym każdy będzie członkiem publicznej kasy chorych i będzie mógł dokonywać dodatkowych, dobrowolnych wpłat do kas komercyjnych. Pacjent należący do kasy komercyjnej mógłby uzyskać nieco lepszy standard usług, lecz korzystałby z tych samych przychodni i szpitali, co osoba należąca wyłącznie do kasy publicznej — mówi Jarosław Myjak, prezes Grupy CGNU w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TU powoli wchodzą w rynek ubezpieczeń zdrowotnych