Turcja prowadzi dochodzenie w sprawie ucieczki Ghosna

opublikowano: 02-01-2020, 13:40

Władze Turcji rozpoczęły dochodzenie, które ma wyjaśnić, w jaki sposób Carlos Ghosn, były szef Nissan Motor, zdołał przez Stambuł dostać się do Libanu.

Media poinformowały, że w Turcji zatrzymano siedem osób, w tym czterech pilotów, którzy są uwikłani w ucieczkę Ghosna prywatnym odrzutowcem z Japonii, przez Turcję, do Libanu. Szczegóły operacji wywiezienia byłego szefa Nissana z Japonii nie są znane. Media informowały, że Ghosn miał dodatkowy francuski paszport, który zatrzymał po zdaniu trzech innych.

Ghosn, który posiada obywatelstwa Libanu, Francji i Brazylii, uciekł z Japonii gdzie oczekiwał na proces po oskarżeniu o nadużycia finansowe. Po uciecze oświadczył, że nie chciał być zakładnikiem japońskiego wymiaru sprawiedliwości, który jego zdaniem nie jest obiektywny. Przekonywał, że jest ofiarą prześladowań politycznych.

Liban nie ma umowy o ekstradycji z Japonią. Francuska minister finansów Agnès Pannier-Runacher powiedziała, że Ghosn nie powinien uciekać z Japonii. Jednocześnie podkreśliła, że gdyby przybył do Francji nie zostałby odesłany do Japonii, bo „Francja nigdy nie wydaje swoich obywateli”.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy