Turcja wysłała drugi statek wiertniczy w pobliże Cypru

  • PAP
opublikowano: 08-07-2019, 17:59

Drugi turecki statek wiertniczy, który ma poszukiwać podmorskich złóż gazu ziemnego, pojawił się w poniedziałek w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Cypru. Nikozja zareagowała na to ostrym protestem, zarzucając Turcji naruszenie cypryjskiej suwerenności.

W ubiegłym miesiącu w efekcie nacisków wywieranych przez Cypr i Grecję na inne państwa członkowskie Unii Europejskiej jej przywódcy zażądali od Turcji rezygnacji z wierceń na akwenach podlegających zwierzchnictwu cypryjskiemu, gdyż w przeciwnym razie będzie miała do czynienia ze wspólną akcją unijną.

Jednak zacytowany w sobotę przez turecką agencję Anatolia minister energetyki Fatih Donmez zapowiedział, że statek Yavuz rozpocznie wiercenia w ciągu tygodnia. Według źródeł żeglugowych, jednostka ta dopłynęła w okolice Cypru w nocy z niedzieli na poniedziałek.

"Ta planowana druga seria wierceń stanowi eskalację powtarzającego się naruszania przez Turcję suwerennych praw Cypru gwarantowanych konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza i prawem międzynarodowym, oznacza też bardzo poważne naruszenie suwerenności Republiki Cypru" - oświadczył w komunikacie urząd prezydenta Cypru.

Yavuz jest drugim statkiem wiertniczym, jaki w ciągu ostatnich dwóch miesięcy podjął eksplorację podmorskich złóż gazu w rejonie Cypru. Zakotwiczył on na cypryjskich wodach terytorialnych tuż na północny wschód od półwyspu Karpasia, stanowiącego najbardziej wysuniętą na północ część wyspy. Natomiast turecki statek wiertniczy Fatih zakotwiczony jest około 37 mil morskich od zachodniego wybrzeża za wyspy, na akwenie uznawanym przez Cypr za część jego morskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu urząd wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej uznał, że "ta druga planowana operacja wiertnicza, podjęta w dwa miesiące po rozpoczęciu trwających już operacji wiertniczych na zachód od Cypru, stanowi dalszą nie dającą się zaakceptować eskalację, która narusza suwerenność Cypru".

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy