Turcji grozi „śmieciowy” rating w Moody's

opublikowano: 19-07-2016, 07:19

Agencja Moody’s Investors Service dokona oceny ratingu Turcji pod kątem jego obniżenia z powodu zmiany sytuacji spowodowanej nieudaną próbą zamachu stanu w tym kraju.

Turcja ma obecnie rating Baa3 w Moody's, najniższy inwestycyjny. Agencja oceni, jakie będą skutki niedanego zamachu stanu w perspektywie średnioterminowej na wzrost gospodarczy i instytucje polityczne kraju.

Próba zamachu stanu oraz jego stłumienie przez siły stojące za prezydentem Recepem Erdoganem wywołały obawy destabilizacji tureckiej gospodarki, która jest w dużym stopniu zależna od napływu kapitału finansującego deficyt obrotów bieżących. 

- Wolniejszy niż oczekiwano postęp kraju w realizacji reform gospodarczych, w kontekście zarówno słabnącego wzrostu i zewnętrznych problemów, został wcześniej uwzględniony w negatywnej perspektywie ratingu Moody's – głosi komunikat agencji. - Choć próba zamachu stanu nie powiodła się, wydarzenie jako takie prawdopodobnie nasili trudności we wszystkich tych obszarach – dodaje.  

W maju 2013 roku Moody's podwyższył rating kredytowy Turcji z Ba1 do Baa3. Wówczas chwalił kraj za redukcję zadłużenia i niższy deficyt obrotów bieżących.

- Zarówno Moody's jak i Fitch trochę przedwcześnie podwyższyli rating Turcji do poziomu inwestycyjnego – uważa Win Thin, szef strategii rynków wschodzących w  Brown Brothers Harriman w Nowym Jorku.  - Pogarszające się fiskalne i zewnętrzne równowagi w połączeniu z rosnącym ryzykiem politycznym prawdopodobnie spowodują obniżki ratingów w tym roku – dodał.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane