Turecka lira na fali

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-02-2021, 14:36

Do najwyższego poziomu od sierpnia 2020 r. wzrosła w poniedziałek wycena tureckiej waluty. Lira skorzystała na jastrzębich komunikatach płynących z banku centralnego i danych makro, potwierdzających odbicie w gospodarce, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym jest najlepszą w wykonaniu liry w tym roku. Jej kurs w relacji do dolara wzmocnił się o 1,5 proc. do poziomu 7,2025. To najmocniejszy kurs od 11 sierpnia.

W bieżącym roku turecka waluta jest drugą najmocniejszą po chińskim juanie na rynkach wschodzących. Jej aprecjacja zaczęła się już pod koniec 2020 r. i przyspieszyła po tym jak bank centralny podniósł benchmarkową stopę procentową do 17 proc. z 10,25 proc. w listopadzie. Dodatkowo instytucja zadeklarowała stanowczą walkę z dwucyfrową inflacją.

Wsparciem dla liry okazały się też najnowsze dane z gospodarki. Wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł w styczniu 2021 r. do 54,4 pkt z 50,8 pkt potwierdzając silne ożywienie w tym segmencie oparte zarówno o krajową produkcję, jak i na eksport.

Poważnym zagrożeniem jest jednak silna presja inflacyjna. Ceny detaliczne w rejonie najludniejszego miasta, Stambułu wzrosły o ponad 15 proc. w porównaniu ze styczniem 2020 r., zaś hurtowe podskoczyły o 18 proc. Oznaczać to może konieczność dalszych podwyżek stóp procentowych, co jest czynnikiem korzystnie wpływającym na wycenę tureckiej waluty.

O poprawie nastrojów zagranicy do tureckiej gospodarki świadczyć może silny spadek CDS (swapów ryzyka kredytowego). Od zmiany na stanowisku szefa banku centralnego, która miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku, wycena CDS zniżkowała do około 304,5 pkt z ponad 500 pkt, które notowano przez większą część 2020 r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane