Turecka lira przed widmem kryzysu walutowego

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 22-03-2021, 08:35

Turecka lira traciła na otwarciu nawet 16%, co oczywiście doprowadziło do ogromnej luki na parze USDTRY. Para ta zameldowała się na otwarciu rynków w niedzielę wieczorem tuż poniżej historycznych szczytów. Powód nie powinien dziwić – Erdogan zdecydował się na zwolnienie szefa banku centralnego po tym, jak ostatnio doszło do znacznej podwyżki stóp procentowych w kraju.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Niska płynność i tak ważna informacja doprowadziła do tego, że lira traciła przez moment nawet 16% swojej wartości. Prezydent Turcji kolejny raz miesza się w sprawy banku centralnego, naruszając bardzo mocno jego niezależność. W zasadzie nikt już nie wierzy w to, że decyzje podejmowane są tam zgodnie z tym, co pokazuje gospodarka, a z tym czego życzy sobie turecki prezydent. Naci Agbal starał się przywrócić dyscyplinę monetarną w Turcji. Zdecydował się on ostatnio na podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, chcąc doprowadzić do ograniczenia rosnącej inflacji oraz przede wszystkim do ograniczenia odpływu kapitałowych, tym samym doprowadzając do uspokojenia sytuacji na lirze. Niestety Agbal został zwolniony przez Erdogana. Warto wspomnieć, że był to 3 szef banku centralnego w przeciągu dwóch lat. Erdogan od dawna naciska bank centralny na cięcie stóp procentowych i utrzymywanie ich na niskim poziomie. Jego zdaniem to wysokie stopy procentowe prowadziły do wysokiej inflacji, a nie jego własna polityka i niepewność dotycząca działań banku centralnego. Minister finansów wskazuje, że lira pozostanie w reżimie płynnego kursu walutowego, lecz w zasadzie nie jest to duże pocieszenie dla posiadaczy liry. Bardzo duża ilość prognoz wskazuje na to, że para USDTRY może sięgnąć nawet okolic poziomu 10 w perspektywie najbliższego roku. Oczywiście dzisiejsza decyzja powinna nasilić zagraniczny kapitał do odwrotu z Turcji, a przy niskich rezerwach banku centralnego, nie będzie możliwości ochrony waluty. Wobec tego widać, że mocno prawdopodobny wydaje się być scenariusz kolejnego kryzysu walutowego w Turcji.

Pod koniec zeszłego tygodnia Rezerwa Federalna poinformowała, że z końcem marca, zgodnie z założeniami podjętymi rok temu kończą się wyłączenia z wyliczenia dźwigni SLR. Banki komercyjne przez rok nie wliczały obligacji rządowych oraz rezerw w banku centralnym do obliczania dźwigni, co oznaczało, że banki mogły dysponować większą ilością gotówki. Teraz utrzymując ten sam bilans, większa ilość pieniędzy musiała trafić by na zabezpieczenia, nawet pomimo tego, że obligacje oraz rezerwy wydają się być najbardziej bezpiecznymi aktywami na świecie. Rentowności rosły pod koniec zeszłego tygodnia, ale wraz z sytuacją w Turcji widać ponowny napływ kapitału do bezpiecznych aktywów.

Obecna sytuacja nie jest zbyt dobra dla polskiego złotego. Za euro płaciły 4,6184 zł, za dolara 3,8860 zł, za franka 4,1758 zł oraz za funta 5,3817 zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane