Turecka lira rekordowo słaba

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 25-10-2021, 10:33

Do najniższego poziomu w historii spadły w poniedziałek notowania tureckiej waluty. Pretekstem do przeceny stało się zaognienie konfliktu politycznego Ankary z USA i innymi krajami Zachodu.

fot. Bloomberg

W przedpołudniowym handlu wycena liry wpierw spadła aż o 2,5 proc. a następnie, przy niewielkiej płynności, ustabilizowała się o 1,5 proc. poniżej poziomu z piątku. Około godziny 10-tej polskiego czasu za dolara trzeba było w Stambule zapłacić 9,7509 lir.

Do zdynamizowania negatywnych nastrojów doszło po tym, jak w ostatnią sobotę prezydent Turcji Recep Erdogan stwierdził, że ambasadorowie 10 krajów nie są już mile widziani po tym, jak zażądali uwolnienia znanego krytyka rządu.

Tymczasem stan posiadania przez zagranicę tureckiego długu spadł do rekordowego minimum. Zagraniczni inwestorzy dysponują obecnie mniej niż 5 proc. długu rządowego w walucie lokalnej, podczas gdy w 2013 r. było to niemal 30 proc.

Obecnie - jak uważa szef tureckiego banku centralnego - największym problemem dla tureckiej gospodarki jest 20 proc. inflacja i ujemna realna stopa procentowa, a nie kwestie związane z polityką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane