Turkmenistan będzie sprzedawał gaz Chinom po 80 USD

(Marek Druś)
opublikowano: 08-12-2005, 16:17

Turkmenistan będzie sprzedawał gaz Chinom po 80 USD za tysiąc metrów sześciennych przez pierwsze trzy lata kontraktu, zapowiedział prezydent Saparmurat Nijazow. Poinformował także, że Chiny negocjują obecnie z Kazachstanem i Uzbekistanem budowę gazociągu.

Turkmenistan będzie sprzedawał gaz Chinom po 80 USD za tysiąc metrów sześciennych przez pierwsze trzy lata kontraktu, zapowiedział prezydent Saparmurat Nijazow. Poinformował także, że Chiny negocjują obecnie z Kazachstanem i Uzbekistanem budowę gazociągu.

Turkmenistan to obecnie drugi na świecie producent gazu. Dostarcza go m.in. do Rosji, na Ukrainę i do Iranu. Ostatnio podwyższył cenę surowca eksportowanego do tych krajów z 44 do 60 USD za tysiąc metrów sześciennych. Rosja, która dostarcza obecnie gaz na Ukrainę po 50 USD za tysiąc metrów sześciennych chce, aby kraj ten płacił jej stawkę „europejską”, którą określono na 160 USD.

MD, Associated Press

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane