Tusk: chcemy paktu fiskalnego, który wzmocni wspólnotę

PAP
opublikowano: 30-01-2012, 11:17

Chcemy paktu fiskalnego, który wzmocni a nie osłabi wspólnotę europejską - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk. Dodał, że Polska nie wyrazi zgody na pakt w kształcie, który zagraża wspólnotowemu charakterowi podejmowania przyszłych decyzji.

"Ze zrozumiałych względów koncentrowaliśmy się głównie na tym, co zdarzy się dziś późnym popołudniem w Brukseli, czyli na pakcie fiskalnym" - oświadczył Tusk po spotkaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Jak zaznaczył, potwierdził Schulzowi polskie stanowisko w tej sprawie.

"Nie wyrazimy akceptacji dla paktu fiskalnego w kształcie, który, naszym zdaniem, zagraża wspólnotowemu charakterowi podejmowania przyszłych decyzji" - dodał premier. Jak mówił, Polska chce "mocnego zarządzania gospodarczego w Europie, dyscypliny budżetowej i działania na rzecz wzrostu".

"Dla Polski zapisy w pakcie fiskalnym w tej kwestii wydają się nawet mało ambitne, nie są z naszego punktu widzenia wystarczająco odważne. Spodziewamy się zatem dużo poważniejszych skutków stricte politycznych i je - te skutki - oceniamy jako negatywne" - oświadczył Tusk.

Jak mówił, Polska chce takiego kształtu paktu fiskalnego, "który zapewniając mocne zarządzanie gospodarcze, większą dyscyplinę i szansę na większy wzrost, równocześnie wzmocni, a nie osłabi wspólnotę europejską w sensie politycznym".

Tusk zaznaczył też, że nowy przewodniczący PE Martin Schulz jest znany jako "niezwykle twardy i rzetelny obrońca i rzecznik Europy jako wspólnoty". "Dlatego dla Polaków zmiana na fotelu przewodniczącego PE nie była zmianą przykrą, mimo że odszedł Polak" - dodał premier. Schulz zastąpił na stanowisku szefa PE Jerzego Buzka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane