TUW-y wzrastają szybciej niż rynek

Dawid Tokarz
07-05-2001, 00:00

TUW-y wzrastają szybciej niż rynek

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, które są najmniejszymi graczami na rynku ubezpieczeń, nie odczuły spowolnienia rynku. W pierwszym kwartale 2001 r. wzrost przypisu składki w TUW wyniósł blisko 30 proc. przy około 12-proc. dynamice całego rynku.

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych jeszcze długo będą najmniejszymi uczestnikami polskiego rynku ubezpieczeniowego. Jednak ich rola powoli, aczkolwiek systematycznie, rośnie. W pierwszym kwartale 2001 r. TUW przypisały 34 mln zł składki. W analogicznym okresie ubiegłego roku przypis sięgnął 26,3 mln zł.

Uproszczenie procedur

Najwięcej składki zebrało w I kwartale TUW Cuprum, którego głównym udziałowcem jest KGHM Polska Miedź. Jednak największą dynamikę przypisu składki (około 65 proc.) osiągnęło TUW Wielkopolska. Głównym jego udziałowcem jest niemiecka Concordia Versicherungsgruppe. Jednak ten wzrost nie zadowala władz towarzystwa.

— Polskie przepisy dotyczące funkcjonowania TUW nie są zbyt korzystne. Ubezpieczenie w TUW — zgodnie z ideą wzajemności ubezpieczeniowej — wiąże się z koniecznością członkostwa, a to znacznie wydłuża procedurę ubezpieczenia — mówi Bogusław Buziński, prezes TUW Wielkopolska.

Ustawowe wsparcie

Zarząd i akcjonariusze firmy chcą przekształcić ją w spółkę akcyjną.

— Jeżeli temu Sejmowi uda się uchwalić pakiet ustaw ubezpieczeniowych, w których jest zapis o przekształcaniu TUW w spółkę akcyjną, to będziemy mogli zacząć funkcjonować w nowej formule już od stycznia 2002 r. — mówi Bogusław Buziński.

Towarzystwo szykuje się do podwyższenia kapitału o „kilka milionów złotych”. Podobne plany ma najmniejszy i najkrócej działające TUW — TUW Florian. Jego prezes, Józef Krzysztof Wojnar, liczy, że czerwcowe WZU zdecyduje o podwojeniu wynoszącego dzisiaj 2 mln zł kapitału zakładowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TUW-y wzrastają szybciej niż rynek