TVP wejdzie na 10 proc. do Canal+ Cyfrowy

Magdalena Kozmana
opublikowano: 14-05-1999, 00:00

TVP wejdzie na 10 proc. do Canal+ Cyfrowy

ZACHĘTA: Obecna umowa jest bardzo korzystna dla TVP, daje jej bowiem czas na podjęcie decyzji o inwestycjach — mówi Lew Rywin. fot. Grzegorz Kawecki

Zarząd Telewizji Polskiej podpisze dzisiaj umowę o objęciu 10 proc. udziałów w Canal+ Cyfrowy. TVP obejmuje ten pakiet za darmo. W przyszłości udziały TVP w spółce powinny dojść do 40 proc.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, TVP obejmie na początek zaledwie 10 proc. udziałów w spółce Canal+ Cyfrowy (dotychczas istniejącej w planach jako Polska Platforma Cyfrowa). Pozostałe 90 proc. należy do Telewizyjnej Korporacji Partycypacyjnej, której udziałowcami są Polcom Invest (45 proc.), Canal+ (33 proc.) i Agora (22 proc.). Zgodnie z oczekiwaniami szefa Canal+ Polska, w przyszłości część udziałów w cyfrowej córce Telewizyjnej Korporacji Partycypacyjnej mogłyby objąć także stacje komercyjne.

Kto da więcej

— Dobry odbiór telewizji publicznej jest ważniejszy dla klienta od odbioru Polsatu, który dociera drogą satelitarną. Dlatego uważam, że nasza sytuacja jest dobra, nawet jeżeli okaże się, że Polsat przeszedł do konkurencji — twierdzi Lew Rywin.

Zdaniem prezesa Canal+ Polska, Polsat stosuje „strategię przekupkiŐŐ, która chce jak najwięcej wytargować u obu stron, nie angażując się poważnie w tworzenie platformy cyfrowej. Lew Rywin nie wierzy w to, że Polsat rzeczywiście zdecyduje się na udostępnianie swoich programów konkurencyjnej platformie cyfrowej. Byłoby to złamanie zawartej z TKP umowy.

Biznes na sprzedaż

Partnerzy i konkurenci Wizji TV bacznie śledzą negocjacje, jakie prowadzi Goldman Sachs na zlecenie At Entertainment. Chodzi o pozyskanie nowego inwestora dla spółki. Transakcję oblicza się na około 300 mln USD (1,2 mld zł) za udziały Wizji TV i 700 mln USD (2,8 mld zł) za sieć Polskiej Telewizji Kablowej. Ofertą interesował się francuski Canal+ oraz duże koncerny medialne.

— Rok temu opłacało nam się przejąć Wizję, teraz jednak jest ona nadmiernie zadłużona — twierdzi Lew Rywin.

Kondycja Telewizyjnej Korporacji Partycypacyjnej też nie jest najlepsza. Spółka ma 100 mln DEM (213 mln zł) zaległości oraz prawie 130 mln DEM (260 mln zł) kredytu zaciągniętego w konsorcjum Paribas i Societe Generale. Warunki tego ostatniego kredytu są obecnie renegocjowane.

Szał kanałowy

Canal+ zamierza wkrótce uruchomić, oprócz zapowiadanych programów Formuła 1, Seasons i MarcoPolo, dwa programy produkowane wraz z Telewizją Polską.

— Prace nad kanałem informacyjnym są bardzo zaawansowane, chcemy być pierwszym tego typu kanałem na rynku. Drugi kanał będzie przeznaczony dla osób spragnionych inteligentnej rozrywki — ujawnia Lew Rywin.

Kanał informacyjny przygotowuje także TVN oraz Polsat, prawdopodobnie przy współpracy z Wizją. Przeciętny roczny koszt wyprodukowania jednego pasma Lew Rywin ocenia na 2 mln USD (8 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kozmana

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TVP wejdzie na 10 proc. do Canal+ Cyfrowy