Czytasz dzięki

Twitter szuka nowego prezesa

ŁO
opublikowano: 13-06-2015, 14:16

Dick Costolo ustąpił ze stanowiska szefa portalu społecznościowego Twitter. Rynek już plotkuje o tym, kto będzie następcą.

Na razie stery w portalu przejmuje Jack Dorsey, aktualny prezes firmy Square i człowiek, który był w grupie założycieli Twittera w 2006 r. Pozostali twórcy to: Evan Williams, Biz Stone i Noah Glass. Costolo stanowisko zwolni 1 lipca. Już jednak ruszyła karuzela z nazwiskami potencjalnych kandydatów na jego następcę.

Bloomberg podaje, że nowy szef musi być osobą, która sama poświęca wiele czasu na korzystanie z Twittera i ma doświadczenie w tworzeniu produktów.  

Analitycy przedstawiają listę potencjalnych kandydatów: Marissa Mayer, prezes portalu Yahoo, Vic Gundotra, były menedżer Google'a i osoby z samego Twittera, czyli Anthony Noto, dyrektor finansowy, Adam Bain, menedżer odpowiedzialny za przychody.  

Na giełdzie nazwisk pojawiają się też dwie inne, ciekawe postacie. Pierwsza to Chris Cox, prawa ręka Marka Zuckerberga w Facebooku, a drugą jest Sundar Pichai, wiceprezes Google odpowiedzialny za rozwój produktów, więc jedna z najważniejszych osób w firmie.  

Dick Costolo ustępuje pod naciskiem inwestorów, którzy chcą szybszego wzrostu bazy użytkowników i większych przychodów z reklam.  

Dorsey zajmuje fotel prezesa, ale dziennik „USA Today” podaje, że nie rozważa on stałego pełnienia tej funkcji. Twitter rozpoczyna trudny proces rekrutacji, którą zajmie się powołany przez radę nadzorczą komitet - prowadzony przez Petera Fentona, Petera Currie i Evana Williamsa. Komitet ma szukać kandydatów zarówno w samej firmie, jak i poza nią.  

Twitter ma obecnie ponad 300 mln aktywnych użytkowników miesięcznie, zatrudnia prawie 4 tys. osób i posiada ponad 35 biur na całym świecie. Każdego dnia użytkownicy umieszczają średnio około 500 mln tweetów, czyli krótkich wiadomości, których długość nie przekracza 140 znaków.  

Portal zadebiutował na giełdzie w Nowym Jorku w listopadzie 2013 r. W piątek akcje podrożały o niespełna 0,2 proc. i osiągnęły cenę prawie 36 USD.

Kurs portalu Twitter (źródło: Bloomberg)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane