Czytasz dzięki

Twój życiorys weryfikuje maszyna

Rozmawiała Dorota Czerwińska
opublikowano: 22-06-2015, 00:00

ROZMOWA Z JACKIEM ZIMNICKIM, DORADCĄ ZAWODOWYM I COACHEM KARIERY W LEE HECHT HARRISON DBM

„Puls Biznesu”: Jak działają systemy ATS?

Jacek Zimnicki, Lee Hecht Harrison DBM: Applicant Tracking System (ATS) to systemy informatyczne wspierające rekrutacje, zaprojektowane, by selekcjonować CV, odpowiednio je klasyfikować i archiwizować. Umożliwiają też rejestrowanie kontaktów z kandydatami. Wykorzystują je głównie duże firmy, które otrzymują dziennie dziesiątki a nawet setki CV, oraz head hunterzy. Programy te skanują bazy życiorysów przy pomocy określonych słów lub fraz kluczowych, które odnoszą się do poszukiwanych przez rekrutujących kompetencji. Całkowicie automatyzują wstępny etap rekrutacji.

To dlatego wielu kandydatów nie dostaje z firmy odpowiedzi,choć spełniają kryteria?

Żyjemy w czasach nadpodaży kandydatów i nie wszystkie życiorysy są przeglądane. Nawet jeśli robi to człowiek, to już z pierwszej pięćdziesiątki zwykle jest w stanie wybrać kilku dobrych kandydatów. Choć ATS-y są powszechnie wykorzystywane do rekrutacji, to większość kandydatów wciąż sądzi, że CV będzie czytane i oceniane przez ludzi. I stosują rozwiązania edycyjne z ubiegłego stulecia. Nawet, jeśli ostatecznym weryfikatorem i decydentem podczas rekrutacji pozostaje człowiek, to pierwszy etap coraz częściej polega na odrzuceniu większości życiorysów przez system IT. W CV trzeba więc uwzględnić nie tylko selekcyjną metodę człowieka, ale i wspierającej go „maszyny”.

Jak to zrobić?

Większość szukających pracy patrzy na rekrutację wyłącznie ze swojej perspektywy, więc piszą w CV to, co chcą o sobie powiedzieć i co im wydaje się ważne. Ale rekrutujący nie mają czasu czytać życiorysów słowo po słowie, w praktyce je skanują wzrokiem w poszukiwaniu elementów, które są dla pracodawcy ważne. Kandydaci rzadko wiedzą, że CV trzeba pisać podobnie jak np. ofertę handlową, że odbiorca szuka w nim konkretnych i ważnych dla niego informacji. Trzeba myśleć marketingowo, rozumieć potrzeby pracodawcy i posługiwać się system pojęć, fraz i słów kluczowych, jakimi posługuje się konkretna firma.

Ale skąd wiadomo, które to słowa i frazy?

Wysyłamy CV, gdy odpowiadamy na ofertę pracodawcy, albo zgłaszamy zainteresowanie posadą, choć firma nie ogłasza wakatu. Możemy się odnieść do oferty, bo pracodawca pisze o wymaganiach lub oczekiwaniach językiem, jakiego użyje podczas selekcji. Tymczasem kandydaci opisują swoje obowiązki i doświadczenie językiem, jakim się posługiwano w ich firmach. Często używają korporacyjnego żargonu, nie zawsze zrozumiałego na zewnątrz. Kluczowe słowa i frazy stosowane przez pracodawcę w ofercie powinny się pojawić w CV w kilku miejscach, bo dla systemu ATS oznacza to lepsze dopasowanie dokumentu do kryteriów. I jest większa szansa, że system uzna CV za lepiej dopasowane do oczekiwań. Podobną zasadę trzeba stosować, tworząc profilew zawodowych portalach społecznościowych, bo rekrutujący, przeszukując je, wpisują słowa kluczowe związane z jakąś specjalizacją lub stanowiskiem. Z kolei gdy nie odpowiadamy na ofertę, lecz wysyłamy CV do interesującej nas firmy, słowa kluczowe możemy znaleźć w ofertach dotyczące podobnych stanowisk opublikowanych przez podobne firmy.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

O czym jeszcze pamiętać, aby ATS nie odrzucił życiorysu?

Trzeba przygotować CV w formacie edytowalnym, najlepiej programu MS Word. Pliki PDF mogą nie być odczytywane przez systemy ATS. Lepiej też nie używać tabel i dodatkowych pól tekstowych, nie umieszczać ważnych danych w nagłówku i w stopce, bo wiele takich programów tych obszarów nie widzi. Warto stosować typowe nagłówki kolejnych sekcji CV, np. doświadczenie zawodowe, wykształcenie, szkolenia. Nietypowych system może nie zrozumieć. Moim zdaniem w interesie firm jest informowanie kandydatów, jak odbywa się u nich selekcja CV i na co zwrócić uwagę. Jednak satysfakcja z usprawnienia selekcji dzięki systemom ATS chyba przesłania ich użytkownikom to, że wielu wartościowych kandydatów odpada, bo zastosowali w życiorysie niewłaściwe rozwiązania. Nie ma odwrotu od automatyzacji rekrutacji, więc warto, aby na stronach karierowych i w portalach z ofertami pracy znalazły się informacje o stosowaniu systemów ATS i wskazówki, jak dostosować CV do ich działania. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała Dorota Czerwińska

Polecane