Twórca WP nadaje na żywo

KAJ
17-07-2012, 00:00

Jacek Kawalec zainwestował w kilkanaście spółek. Jedna z nich ma ambicje połączenia z tuzami rynku mediów.

7 lat temu, po sprzedaży Wirtualnej Polski (WP) TP, Jacek Kawalec dostał poważny zastrzyk pieniędzy. Współtwórca WP nie chce jednak spędzać życia pod palmami. Woli pomnażać majątek, zarabiając na technologii. Jedną z jego ostatnich inwestycji jest Popler, mający nie mniejsze ambicje niż WP. To serwis pozwalający na przesył na żywo treści telewizyjnych i wideo.

— Popler w sierpniu skończy dwa lata i każdy miesiąc oznacza wzrost obrotów spółki. Duża część przychodów pochodzi z opłat za wypożyczenie sprzętu do przesyłu danych. A te urządzenia zbudowaliśmy sami, w efekcie mobilna skrzynka potrafi przesyłać wideo, będąc w ruchu. Nie potrzeba do tego wielkiego i drogiego wozu satelitarnego — przekonuje Jacek Kawalec.

100 tys. widzów

W pierwszym roku działalności Popler miał 0,25 mln zł przychodu, drugi rok ma zakończyć się nawet 100-procentowym wzrostem. Dotychczas inwestorzy włożyli w spółkę niemal

1 mln zł. Wideo przekazywane za pomocą polskiego serwisu obejrzano ponad 5 mln razy. Spółka zarabia nie tylko na dzierżawie sprzętu, ale i na sprzedaży kont dla firm i osób, które chcą nadawać większe ilości wideo przez sieć.

— Jesteśmy cierpliwi. Zakładam, że możliwość przesyłania wideo na żywo z dowolnego urządzenia z kamerą wprost do internetu ma przed sobą przyszłość w perspektywie kilku lat. Już teraz w przypadku ciekawych treści mamy nawet ponad 100 tys. unikalnych użytkowników jednego dnia — tłumaczy Jacek Kawalec. Joanna Szewczyk, udziałowiec Poplera, przekonuje, że skokowy wzrost spółki musi nastąpić — tak jak nadeszła moda na zakupy grupowe, których pierwsze wejście do Polski zakończyło się klapą w 2001 r.

Tanie światło

— W USA streaming na żywo bardzo szybko zyskuje popularność. Oceniam, że najbliższe trzy lata będą czasem dynamicznego wzrostu takich usług w naszym kraju. Już teraz duże media, takie jak np. Polsat, korzystają z naszych mobilnych nadajników. Pracujemy nad tym, żeby nawiązaćstałą współpracę z dużym partnerem, np. telewizją — tłumaczy Joanna Szewczyk.

Oprócz Poplera Jacek Kawalec inwestuje też w technologie i internet za pośrednictwem funduszu Business Angel Seedfund.

Jego udziałowcami są też Maciej Duda, Jędrzej Wittchen i Maciej Grabski.

— Mamy kilka ciekawych serwisów internetowych, ale nie tylko. Duże nadzieje wiążemy np. z Voice Lab, który właśnie złożył patent na rozpoznawanie mowy — dużo szybsze i bardziej zaawansowane niż w przypadku konkurencji. Szanse na globalny rozgłos ma też np. Azo Digital, oferujący rozwiązania umożliwiające zaoszczędzenie 40 proc. energii pobieranej przez lampy — tłumaczy Jacek Kawalec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Twórca WP nadaje na żywo