Tydzień banków centralnych rozpoczęty

Paweł Cymcyk, Analityk Makler Papierów Wartościowych A-Z Finanse
opublikowano: 02-11-2010, 17:44

Kiedy w poniedziałek giełda w Polsce nie pracowała na światowych rynkach pojawiło się sporo istotnych danych ze strony makro. Nie przełożyły się one na konkretne wzrosty, ale dziś z rana dodawały trochę optymizmu krajowym bykom. Skala zwyżki WIG20 powiększyła się dopiero w  połowie sesji, ale popyt nie zdecydował się na atak kluczowych 2700 pkt., chociaż dzisiejsze zachowanie można uznać, za przygotowanie do takiego wybicia.

Wszystkie serwisy i komunikaty były dziś przepełnione głównie dwoma wiadomościami: odbywającym się wyborami w USA i jutrzejszym posiedzeniem FED. Oba wydarzenia są absolutnie kluczowe dla amerykańskiego rynku i to od podjętych tam decyzji będą zależeć dalsze losy stymulusów gospodarczych. W takiej atmosferze zupełnie bez wpływu na indeksy ogłoszony został polski indeks PMI dla przemysłu, który wyniósł aż 55,6 pkt. i był najwyższy od 2004 roku. Stan krajowej gospodarki jest zadziwiająco dobry.  To  kolejna już istotna informacja z punktu widzenia RPP i poziomu stóp procentowych. Pamiętając, że za podwyżką w sierpniu były już 4 osoby teraz jastrzębie mogą zdobyć większość, zwłaszcza że dość szokująca dla rynku była prognoza krajowej inflacji publikowana przez Ministerstwo Finansów. Wskaźnik wzrostu cen podskoczył do 2,9 proc., a więc prawie cały procent więcej niż jeszcze w sierpniu. Ponieważ analizy Ministerstwa są zbieżne z ostatecznymi odczytami to naturalnie przełożyło się to na wzrost wartości złotego, bo inwestorzy uznali, że podwyżka stóp procentowych będzie już w listopadzie.

Również przed południem indeks PMI dla przemysłu był ogłoszony także dla całej strefy euro, ale ten wskaźnik był tylko nieznacznie wyższy od oczekiwań i sięgnął 54,6 pkt.. Dla niemieckiego przemysłu ta sama wartość jest wyraźnie wyżej, bo wynosi aż 56,6 pkt. Te informacje są na tyle dobre, że powinny znaleźć odzwierciedlenie we wzrostach, ale w kolejnych dniach mamy posiedzenia wszystkich największych banków centralnych i do tego wynik wyborów, a na zakończenie raport z amerykańskiego rynku pracy. Przed taką lawiną danych trudno znaleźć odważnego, który będzie kupował plotki, a potem sprzedawał fakty.

Nasz rynek po popołudniowym wyskoku powrócił do marazmu. WIG20 mając trzech liderów wzrostów jakimi były KGHM oraz PKO BP i PEKAO sprawował się zdecydowanie lepiej niż druga linia. Nic w tym dziwnego, bo jeżeli globalny kapitał zakłada podwyżkę stóp to w Polsce to będzie „przechowywany” właśnie w najpłynniejszych spółkach. Poza tym mWIG40 po ostatnich kilku sesjach zasłużył na odpoczynek. Sesja nie przyniosła jakiś decydujących zmian, ale oddaliliśmy się od wsparcia 2600 pkt. na tyle by myśleć o poprawieniu niedawnych rekordów.

Dzisiejsza sesja była wyjątkowa pod jeszcze jednym względem. Przez weekendowe przesunięcie czasu europejscy inwestorzy mogli handlować o godzinę dłużej z Amerykanami i taka sytuacja będzie miała miejsce jeszcze przez dwa tygodnie, czyli do czasu przestawienia zegarków w Stanach.

Paweł Cymcyk, Analityk Makler Papierów Wartościowych A-Z Finanse

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk Makler Papierów Wartościowych A-Z Finanse

Polecane