Tydzień będzie ponownie należał do Alana Greenspana

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 20-08-2001, 22:18

Początek tygodnia przyniósł przerwę w spadkach na światowych rynkach. To, czy będzie ona tylko chwilowa rozstrzygnie się w środę, gdy poznamy rezultaty kolejnego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, któremu przewodzi charyzmatyczny Alan Greenspan. Większość obserwatorów oczekuje siódmego już w tym roku cięcia oprocentowania. Coraz częstsze są jednak głosy, że nie będzie to korzystnie odebrane przez rynek. Amerykanie mają już bowiem dość ciągłej dyskusji na temat recesji. Gdyby tym razem Fed pozostawił stopy nietknięte, można by to zinterpretować jako dowód, że gospodarka USA wychodzi z dołka i nie potrzebuje dodatkowych bodźców do wzrostu. Oznaki tego zjawiska pokazały poniedziałkowe dane instytutu Conference Board, według którego 10 wskaźników ekonomicznych wykazało w lipcu poprawę stanu największej gospodarki świata. Po tej wiadomości główne indeksy powróciły „nad kreskę” i pozostały już tam do końca sesji.

Giełdowym wskaźnikom pomogły wypowiedzi analityków Merrill Lynch i Morgan Stanley. Ci pierwsi uważają, że DJIA i Nasdaq nie spadną już poniżej wielomiesięcznych minimów zanotowanych wiosną. Eksperci z MS radzą natomiast lokować w akcje banków Citigroup i American Express, składników głównego indeksu giełdy NYSE. Nadal w złych nastrojach pozostają za to akcjonariusze spółek motoryzacyjnych i telekomunikacyjnych. Piątkowe wieści z Forda o zwolnieniach i słabych wynikach rzutują na notowania wszystkich producentów czterech kółek. Traci także kurs General Motors, który nie może osiągnąć porozumienia z Hyundai w sprawie przejęcia największego zakładu Daewoo Motors.

Papierom spółek telekomunikacyjnych cały czas czkawką odbija się zeszłotygodniowa publikacja wyników Cieny. W poniedziałek sprzedawano m.in. akcje jej konkurentów - JDS Uniphase, Corning i Nortel Networks. Papiery pierwszego z nich tracą także na skutek pogłosek, że japońska spółka Furukawa Electric chce sprzedać pakiet akcji JDS, by sfinansować przejęcie światłowodowej części Lucent Technologies.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tydzień będzie ponownie należał do Alana Greenspana