Tydzień należał do mniejszych spółek

Lesław Kretowicz
opublikowano: 11-06-2001, 00:00

Tydzień należał do mniejszych spółek

To był dobry tydzień dla spółek o małej i średniej kapitalizacji. Gorzej wiodło się potentatom oraz przedstawicielom sektora nowych technologii.

Inwestorzy znów docenili spółki mniejsze, ale mocne fundamentalnie. Jutrzenka po zmianach w radzie nadzorczej i ogłoszeniu nowej strategii znacząco podniosła swoje notowania. W przypadku Świecia za zakupem akcji przemawiało zwiększenie zaangażowania dominującego akcjonariusza — Framondi. Niekwestionowanym liderem był jednak sopocki Best, którego akcje po ogłoszeniu wezwania przez BRE zyskały w piątek 68 proc.

Na drugim biegunie znalazły się spółki z portfeli WIG 20 oraz TechWig. Największe firmy okazały się podatne na informacje napływające z salonów politycznych. Na pogorszenie nastrojów wpłynęły również mało optymistyczne wieści z samych przedsiębiorstw. Wycenę Elektrimu skorygowały nadal nie wyjaśnione kwestie przyszłości holdingu, a także decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zablokowaniu sprzedaży Elektrimu-Kable Krakowskiej Fabryce Kabli. Trudny okres przeżywają też spółki z państwowym rodowodem — KGHM, PKN Orlen i TP SA.

— Niezbyt dobra atmosfera wokół TP SA jest wynikiem obaw inwestorów o dalsze losy procesu prywatyzacyjnego spółki w perspektywie odwołania minister Aldony Kameli-Sowińskiej. Negatywnie na graczy wpływają też spekulacje, że może nie dojść do porozumienia z France Telecom — mówi Benita Mikołajewicz, analityk ING Baring.

Coraz większe kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej spowodowały, że jednym z liderów spadków w ubiegłym tygodniu była spółka 4Media. Słabo prezentowały się spółki z indeksu TechWig, a najwięcej straciły spółki internetowe — Hoga, Interia oraz MCI.

— Spadek wartości sektora to efekt nie najlepszych nastrojów na giełdzie. Wyniki spółek internetowych są pochodną debiutu Areny, której oferta przywróciła sens pytaniu o rzeczywistą wycenę branży — twierdzi Benita Mikołajewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tydzień należał do mniejszych spółek