Tydzień przesilenia na giełdzie

Adam Stańczak, DM BOŚ
27-05-2016, 18:03

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Wartościowych w Warszawie odbyły się w neutralnym kontekście. Głównie indeksy rynków bazowych notowały skromne zmiany i konsolidowały się po dobrych sesjach kończącego się tygodnia.

W przypadku GPW elementem sprzyjającym stabilizacji była czytelna korelacja z otoczeniem na pierwszych sesjach tygodnia i naturalne wyciszenie, jakiemu zwykle ulega rynek, gdy handel odbywa się w dniu oddzielonym od innych świętami.

W istocie świąteczny, majowy tydzień przyniósł zmianę WIG20 o 1,8 procent, która w drobnym stopniu odbiega od zmiany niemieckiego DAX-a czy tygodniowego przesunięcia S&P500 w czasie zamykania notowań w Warszawie.

Jedynym zaskoczeniem był obrót w pierwszej fazie dzisiejszego rozdania, który przyniósł nieco większą od oczekiwanej aktywność inwestorów na spółkach z WIG20. Od pierwszych minut sesji zainteresowanie najbardziej płynnymi walorami silnie kontrastowało z niskim wolumenem na szerokim rynku i finale ukształtowało się w sumach 546 mln dla WIG20 i 640 mln dla całego rynku.

Niestety relatywnie duży obrót i skromna zmiana w skali sesji połączone z neutralnym położeniem wykresu WIG20 czynią aktywność rynku jałową z punktu widzenia analizy technicznej. W nowy tydzień rynek wschodzi w pobliżu neutralnego technicznie poziomu 1840 pkt., od którego jest równie daleko do oporów w strefie 1900 pkt., jak i wsparć w okolicach 1800 pkt.

Niska zmienność i poniedziałkowe święta na Wall Street i w Londynie powodują, iż na handel o ciekawym techniczne kontekście przyjdzie zapewne czekać do pierwszych sesji czerwca, które przyniosą nowe odczyty indeksów PMI i ostatni przed czerwcową decyzją Fed raport z amerykańskiego rynku pracy.

Niezależnie od tego, tygodniowa zwyżka WIG20 łamie miesięczną falę spadkową i ustawia indeks na kursie, który powinien doprowadzić średnią do konfrontacji z oporami w rejonie 1900 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Tydzień przesilenia na giełdzie