Tylko Asseco chce modyfikować KSI ZUS

opublikowano: 24-06-2018, 22:00

Jedyna oferta na zmiany w systemie ZUS w związku z przepisami o aktach pracowniczych przekracza budżet o ponad 3 mln zł.

Z początkiem 2019 r. wchodzą w życie zmiany w prawie związane ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Od tego dnia akta pracownicze wszystkich nowozatrudnionych trzeba będzie przechowywać tylko przez 10 lat, a nie przez 50, jak dotychczas. Po zmianie prawa pracodawcy będą mogli przechowywać część akt w formie elektronicznej — ma to ograniczyć koszty ich działalności. ZUS, w celu dostosowania Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI) do zmian, na początku marca ogłosił przetarg otwarty. W związku z licznymi pytaniami wykonawców i modyfikacjami SIWZ termin składania ofert był kilkukrotnie przekładany i ostatecznie został wyznaczony na ostatni piątek. Okazało się, że wpłynęła tylko jedna oferta. Złożyło ją Asseco Poland, które wyceniło prace na 24,5 mln zł brutto. Jest ona o ponad 3 mln zł wyższa od budżetu zamawiającego, który planował przeznaczyć na zamówienie 21,3 mln zł brutto.

Zobacz więcej

Fot. Andrzej Bogacz - FORUM

Tylko jedna oferta jest pewnym zaskoczeniem, gdyż wcześniej przetargiem interesował się także Comarch. Jak się dowiadujemy, krakowska spółka nie zdecydowała się złożyć oferty w związku z faktem, że jest zaangażowana w proces przejęcia utrzymania KSI oraz z relatywnie krótkim czasem na wykonanie zamówienia. W tej sytuacji ZUS ma dwie opcje: unieważnić postępowanie lub zwiększyć budżet zamówienia i wybrać Asseco. Pierwsza wiąże się z utratą czasu, którego na realizację zamówienia jest coraz mniej. ZUS najprawdopodobniej więc zdecyduje się zwiększyć budżet.

W trakcie procedowania jest inny duży przetarg w ZUS, o który starają się Asseco i Comarch. To postępowanie w celu podpisania umowy ramowej na usługi rozwoju KSI ZUS, którego budżet to blisko 350 mln zł. Z wybranymi wykonawcami zakład podpisze czteroletnią umowę, a zlecenia będą udzielane w ramach poszczególnych umów wykonawczych. Rozstrzygnięcie przetargu spodziewane jest w lipcu. Ostatnia umowa ramowa na rozwój KSI zakończyła się w listopadzie 2017 r.

21,3 mln zł Taką kwotę ZUS zamierzał przeznaczyć na dostosowanie systemu KSI do zmian przepisów o aktach pracowniczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

ZUS