Tylko DJ IA zakończył sesję na plusie

Udany początek poniedziałkowej sesji rozbudził apetyty inwestorów liczących na odreagowanie indeksów po ubiegłotygodniowej przecenie. Poprawa nastrojów miała jednak wybiórczy charakter.

O ile spółki reprezentujące tradycyjne sektory gospodarki, tworzące większą część indeksów Dow Jones IA i S&P500 zyskiwały na wartości, zdecydowanie gorsze nastroje panowały w segmencie firm technologicznych. Indeks rynku Nasdaq tylko w pierwszych kilku minutach po otwarciu sesji świecił na zielono. Resztę dnia spędził pod kreską.

Ostatecznie tylko indeks największych blue chipów na finiszu notował dodatnią zmianę rosnąc o 0,65 proc. Wskaźnik S&P500 tracił 0,05  proc. zaś Nasdaq zniżkował o 0,75 proc.

W głównej mierze przecena wśród spółek high tech była „zasługą” akcji Apple, które traciły na wartości piątą sesję z rzędu, notując najdłuższą taką passę od października. Wszystko przez spekulacje, że koncerny telekomunikacyjne w ofercie których jest iPhone, zredukują dopłaty do sprzedaży tego modelu.

Na parkiet dotarła porcja istotnych danych makro. Znów mieliśmy do czynienia z mieszanym charakterem odczytów. Cieszyć mógł znacznie lepszy od prognoz wzrost sprzedaży detalicznej w marcu i to zarówno z, jak i bez samochodów. Zgoła odmienny obraz sytuacji gospodarczej popłynął z kolei z odczytu wskaźnika aktywności NY Empire State. Zamiast prognozowanego poziomu 18,5 pkt. spadł on aż do zaledwie 6,56 pkt. w kwietniu. Rozczarował również odczyt wskaźnika napływu kapitałów długoterminowych. Zamiast oczekiwanych 40 mld USD w lutym, wyniosły one jedynie 10,1 mld.

Wyższy niż oczekiwali specjaliści okazał się natomiast wzrost zapasów niesprzedanych towarów. Inwestorzy uwagę zwrócili jednak przede wszystkim na dane o sprzedaży i grali pod ten wskaźnik.

Oprócz Apple, w centrum uwagi handlujących znalazły się papiery giganta medialnego Walt Disney. Powodem „popularności” tych walorów stała się informacja o podpisaniu umowy z chińskim studiem DMG Enetertainment na współprodukcję filmu „Iron Man 3”.

Powody do zadowolenia mieli akcjonariusze Catrpillar. Największy na świecie producent ciężkiego sprzętu budowlanego dostał podwyższoną z neutralnie do kupuj rekomendację od analityków Bank of America.

Spora nerwowość obserwowana była na akcjach Oracle i Google. Obie spółki szykują się do rozprawy w sprawie oprogramowania platformy Android.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Tylko DJ IA zakończył sesję na plusie