Tylko dwa odwierty w poszukiwaniu ropy i gazu

ISBNews
opublikowano: 22-09-2015, 10:03

Przez pierwszych osiem miesięcy tego roku wykonano tylko dwa odwierty w poszukiwaniu ropy i gazu w polskich skałach łupkowych, podczas gdy rok temu wykonano ich 15. Najwięcej odwiertów było w 2012 r., bo 24, podała "Rzeczpospolita", powołując się na dane resortu środowiska.

"O skali zapaści w łupkowej branży świadczy również liczba udzielonych koncesji. Obecnie jest ich tylko 40, z czego 11 należy do PGNiG, a po 7 do Grupy Lotos i PKN Orlen. Rok temu koncesji było około 60, a w szczytowym okresie 115" - czytamy w gazecie.

Jak poinformowała "Rz", PGNiG, które wykonuje najwięcej łupkowych odwiertów w Polsce, twierdzi, że poszukiwania to wyzwanie geologiczne i techniczne większe, niż się spodziewano. Plan grupy na ten rok zakłada wykonanie trzech odwiertów horyzontalnych. Wszystkie mają być wykonane na Pomorzu.

W ocenie "Rz", spadek zainteresowania wynika z niskiego kursu ropy, który rzutuje na poziom opłacalności projektów poszukiwawczo-wydobywczych. "W ocenie analityków, brak zainteresowania polskimi łupkami to również rezultat braku sukcesu w postaci odkrycia przynajmniej jednego złoża nadającego się do przemysłowej eksploatacji, wysokich podatków, które mają wejść w życie za kilka lat, oraz braku zachęt do inwestycji w ten sektor" - czytamy dalej.

Jak podała "Rz", powołując się na dane resortu środowiska, w tym roku tylko jeden łupkowy odwiert w Polsce wykonał PKN Orlen - wicelider rynku.

Reuters/FORUM
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane