Czytasz dzięki

Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 07-06-2020, 22:00

Nowy tydzień przywitamy finalnymi danymi o PKB Japonii (1:50).

Poniedziałek

Pierwsze doniesienia z Europy dotyczyć będą produkcji przemysłowej w Niemczech (8) i Czechach (9). Nasi południowi sąsiedzi poinformują także o stopie bezrobocia (9), której poziom nad Wełtawą był przed kryzysem najniższy w UE. O 10:30 poznamy wartość indeksu Sentix obrazującego nastroje inwestorów. W poniedziałek ciekawie może być też na rynku ropy naftowej. Wszystko przez weekendowe rozmowy OPEC+, które poprzedzać będą szczyt OPEC.

Wtorek

O 7:45 przekonamy się, jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Szwajcarii. Kwadrans później raporty o handlu zagranicznym napłyną z Niemiec i Rumunii. O 8:45 analogiczne dane nadejdą z Francji, a o 9 z Węgier. Bratankowie równocześnie przedstawią odczyt inflacji. O 11 Eurostat przedstawi finalny raport dotyczący dynamiki PKB w pierwszym kwartale. Pierwsze dane pokazały, że koronawirusowy krach gospodarczy w różnym stopniu objął poszczególne państwa UE. We wtorek rozpocznie się 179. szczyt kartelu OPEC, tym razem w formie wideokonferencji. Rozmowy potrwają do środy.

Środa

W nocy czasu polskiego z Dalekiego Wschodu nadejdą dane o japońskich zamówieniach na sprzęt i maszyny (1:50) oraz o inflacji w Chinach (3:30). W Europie ponownie produkcja przemysłowa (we Francji o 8:45) oraz inflacja (w Czechach o 9). Dane o wzroście cen będą w centrum uwagi także w USA (14:30). Poprzedni raport na ten temat pokazał największy spadek inflacji od 2008 r. Wieczorem wszystkie oczy zwrócone będą na Rezerwę Federalną. Najpierw poznamy decyzję Federalnego Komitetu Otwartego Rynku ws. stóp procentowych (20), a następnie przed mikrofonem zasiądzie przewodniczący Jerome Powell (20:30). Ciekawe mogą być także dane o budżecie federalnym USA (20).

Czwartek

W Boże Ciało (dzień wolny od pracy, brak sesji na GPW) danych makroekonomicznych jak na lekarstwo. W USA, jak co czwartek, opublikowane zostaną informacje o liczbie zasiłków dla bezrobotnych (14:30). Wydarzeniem dnia będzie szczyt Eurogrupy, czyli spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw strefy euro, dotyczący podjęcia wspólnych środków mających na celu walkę z kryzysem gospodarczym.

Piątek

Czwartkowe braki w danych nadrobimy w piątek. O 6:30 poznamy wartość dynamiki produkcji przemysłowej w Japonii. Analogiczne raporty nadejdą z Rumunii (8), Węgier (9), Turcji (9), Wielkiej Brytanii (10:30) i całej UE (11). Brytyjczycy poinformują także o miesięcznej dynamice PKB (10:30). Informacje o inflacji pojawią się natomiast w Rumunii (8), Francji (8:45) i Hiszpanii (9). Ostatni makroekonomiczny akcent tygodnia to raport Uniwersytetu Michigan dotyczący oczekiwań inflacyjnych w USA (14:30).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane