Tym razem giganci nie zaskoczyli

Kamil Zatoński
opublikowano: 31-05-2010, 00:00

W pierwszym kwartale zyski firm z WIG20 najczęściej nie odbiegały znacząco od prognoz analityków

Choć na całym rynku niespodzianek nie brakowało (czytaj na str. 5), to wśród największych spółek pozytywnych zaskoczeń było jak na lekarstwo.

Tylko pięć spółek z indeksu WIG20 mogło pochwalić się zyskiem netto w pierwszym kwartale istotnie (czyli o co najmniej 10 proc.) wyższym od oczekiwań analityków. Tak mało niespodzianek nie było od czwartego kwartału 2008 r., kiedy kryzys i gwałtowne hamowanie gospodarki negatywnie zweryfikowało prognozy analityków.

Tym razem, choć tzw. konsensus nie był raczej wyśrubowany (o czym mówią sami analitycy), osiągnięcia firm nie rzuciły na kolana. Nawet PBG, które pobiło średnie prognozy aż o 65 proc., zasłużyło na zaledwie 2,9 proc. wzrost notowań na sesji tuż po publikacji raportu. Nieźle, ale akurat tego dnia WIG20 odbił aż o 5,2 proc. Nie lepiej było z Cersanitem (w indeksie blue chipów firmę zastąpiło już PZU), którego osiągnięcia rynek przyjął neutralnie (+0,9 proc., wobec 0,7 proc. wzrostu indeksu). Nie pomogło nawet to, że producent ceramiki sanitarnej ubiegłoroczne wysokie straty zamienił w dość wysokie zyski, a także to, że w kilku ostatnich kwartałach firma przyzwyczaiła inwestorów raczej do rozczarowań, a nie miłych niespodzianek. Przez ostatnie dwa lata Cersanitowi udało się tylko raz przekroczyć prognozy analityków. Seryjnie udawało się to natomiast trzem innym firmom, które i tym razem zaskoczyły pozytywnie. Przez ostatnie dziewięć kwartałów Asseco Poland i Getin Holding biły prognozy siedmiokrotnie. Dwukrotnie wynik obu emitentów był zgodny z prognozami. Zysk PBG był sześć razy lepszy od średniej oczekiwań, a trzykrotnie był z nimi zgodny.

Ci, którzy w przeszłości częściej rozczarowywali, i tym razem nie mieli dobrych wieści dla akcjonariuszy. W tej grupie znaleźli się Bioton (przez ostatnie dziewięć kwartałów wynik spółki był słabszy od prognoz), PGNiG i Grupa Lotos. W pierwszym kwartale rozczarowały też GTC, KGHM i TVN. W niemal wszystkich przypadkach reakcja rynku na wyniki była negatywna.

5,6 mld zł

Tyle łącznie zarobiły w pierwszym kwartale spółki z WIG20 (bez CEZ). To o 3 proc. mniej, niż wynosiły prognozy analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy